Dlaczego warto postawić na żarówki LED

zalety żarówek led

Często słyszymy w reklamach, że warto postawić na żarówki LED. Czy jest tak faktycznie?

Zacznijmy od tego co to jest lampa ledowa. Źródłem światła w lampach LED jest biała dioda elektroluminescencyjna, która składa się zwykle z dwóch zasadniczych elementów:

  • niebieskiej diody elektroluminescencyjnej
  • luminoforu.

Niebieska dioda elektroluminescencyjna, emituje światło o długości fali około 450 nm. Obecnie najlepsze LED-owe źródła światła białego cechują się sprawnością do 200 lumenów z wata mocy elektrycznej. W lampach LED stosuje się zarówno diody klasyczne (okrągłe) jak i diody montowane powierzchniowo o szerszym kącie świecenia i większej wydajności świetlnej, zwane diodami LED SMD oraz LED COB.

Zalety żarówek LED

Do podstawowych zalet lamp diodowych, w porównaniu z lampami żarowymi, należy duża wytrzymałość, 50 razy dłużej niż normalna żarówka. Żarówka diodowa niewiele oddaje ciepła oraz jest odporna na warunki atmosferyczne. Częste włączanie i wyłączanie nie ma wpływu na żywotność żarówki. Najważniejszą zaletą, która wpływa na dużą popularność oświetlenia ledowego jest to, że zużywa 10 razy mniej prądu niż normalna żarówka. J

Podsumowując oświetlenie Led ma wiele zalet, wadą bywa cena, więc kupuj roztropnie. Można stwierdzić, że oświetlenie Led nie ma innych wad, za to wiele zalety. Nie ma na co czekać, trzeba szybko zmieniać i postawić na LED!