Dlaczego po porodzie wypadają włosy?

O nadmiernym wypadaniu włosów po porodzie wśród mam krąży wiele mitów. Choć jest to objaw z pewnością przykry, to jednak w większości przypadków przejściowy i niegrożący wyłysieniem. Jakie są przyczyny wypadania włosów po ciąży i czy można temu zapobiec? Odpowiadamy.

Wypadanie włosów dotyczy każdego człowieka — jest całkowicie naturalne i jeśli nie jest nadmierne nie prowadzi do łysienia. Włosy tracimy codziennie przy szczotkowaniu, stylizacji, zakładaniu czapki lub myciu. Cykl życia naszych włosów trwa przeciętnie od 2 do 7 lat i można podzielić go na trzy fazy. Pierwszą z nich jest tak zwana faza anagenowa (kiedy włosy rosną), drugą faza katagenowa, trwająca około 3 miesięcy (w której włosy „odpoczywają”), końcową zaś faza telogenowa (włosy naturalnie wypadają kończąc swój żywot). Przeciętny zdrowy człowiek posiada około 90% włosów w fazie wzrostu i około 10% w fazie odpoczynku i wypadania.

Wypadanie włosów w ciąży

Organizm kobiety w ciąży przechodzi jednak istną rewolucję. Ciało przystosowuje się do utrzymania przy życiu i odżywiania płodu, przez co w znacznym stopniu zmienia się gospodarka hormonalna. Wiele przyszłych mam obserwuje poprawę stanu włosów — zawdzięczają to wzrostowi poziomu estrogenu w organizmie, który w ciąży przede wszystkim odpowiada za powiększanie się macicy i jej prawidłowe ukrwienie. Dodatkowo estrogeny wpływają też na rozwój kanalików mlekowych w piersiach, a podczas porodu wspierają rekcję macicy na oksytocynę. Efektem ubocznym wzrostu poziomu tego hormonu jest poprawa stanu skóry, paznokci oraz włosów.

Innym ważnym czynnikiem, mogącym wspierać korzystny wygląd włosów w ciąży, jest niejednokrotnie zdrowszy styl życia kobiety, niż miało to miejsce przed poczęciem. Nie od dziś wiadomo, że przyszła mama stara się szczególnie dbać o swój organizm gdy spodziewa się dziecka — niedobory witaminowe niweluje odpowiednią suplementacją, wzbogaca swoją dotychczasową dietę, zwraca uwagę na odpowiednie nawodnienie, nie zapomina o aktywności fizycznej, unika stresu. Zdrowszy tryb życia ma również znaczący wpływ na nasz wygląd i dobre samopoczucie.

Wypadanie włosów po ciąży

Po porodzie jednak zmienia się wszystko: korzystne dla wyglądu włosów hormony spadają, wracając do poziomu sprzed ciąży (na ich miejsce pojawiają się hormony niesprzyjające włosom — np. prolaktyna, odpowiedzialna za produkcję mleka), a na zdrową dietę i aktywność fizyczną nie ma czasu gdyż całą naszą uwagę absorbuje teraz dziecko. Dodatkowo wiele kobiet karmiących, obawiając się alergii u noworodków i niemowląt decyduje się na restrykcyjną dietę eliminacyjną jeszcze bardziej ograniczając dostarczanie do swojego organizmu cennych składników.

Gdy poziom estrogenu maleje, a wzrasta poziom prolaktyny, włosy z silnych, grubych i lśniących zamieniają się w matowe i cienkie. Te, które powinny naturalnie wypaść podczas ciąży, robią to po porodzie. Dodatkowo wypadają również te włosy, których żywot na głowie zakończył się „o czasie” już po ciąży. A jeśli okres połogu przypada na sezon zimowy to naturalnie, w związku z warunkami atmosferycznymi, włosy wypadać będą silniej, a ich stan będzie nieco gorszy niż latem. Taka kumulacja czynników niesprzyjających włosom może sprawiać wrażenie, że włosy wypadają „garściami”. Perspektywa utraty włosów przeraża wiele kobiet, jednak w rzeczywistości jest to jedynie stan przejściowy, trwający do około 9 miesiąca po porodzie (dłużej u kobiet karmiących po 9 miesiącu życia dziecka ze względu na stały poziom prolaktyny).

Niestety na poziom hormonów nie mamy zbyt dużego wpływu — muszą się one po ciąży wrócić do normy. Mamy jednak wpływ na dietę wzmacniającą osłabione włosy oraz na kosmetyki, które dzięki łagodnej pielęgnacji odżywią skórę głowy. W codziennych posiłkach po porodzie nie zapominajmy o produktach zawierającej białko, rybach, jajach, pieczywie pełnoziarnistym, brązowym ryżu, kaszach, zdrowych tłuszczach (np. awokado), orzechach, roślinach strączkowych i szpinaku. Po konsultacji z lekarzem można również wspomóc się suplementacją witamin A, C, E, H, witamin z grupy B, żelaza, cynku, miedzi oraz naparami z pokrzywy.

Więcej ciekawych artykułów dla mam znajdziesz na: Blog dla mam Babyboom