Z roku na rok chętnych na biura wirtualne przybywa, a sama usługa cieszy się niesłabnącym powodzeniem. Czym jest biuro wirtualne i kto najczęściej korzysta z właśnie takiego rozwiązania? Jak to wygląda w porównaniu z biurem stacjonarnym – jakie są różnice i czy korzysta z niego inna grupa odbiorców?
Przede wszystkim skupmy się na tym, czym dokładnie biuro wirtualne jest. Jest to usługa polegająca na udostępnieniu prestiżowego adresu firmy. Dodatkowe opcje w przypadku niektórych firm obejmują odbieranie i przesyłanie korespondencji przychodzącej, informowanie o nadejściu listów i paczek, stworzenie dedykowanej linii telefonicznej, odbieranie połączeń i przekierowywanie. Oczywiście możliwości i opcje biura wirtualnego zależeć będą od konkretnej oferty i indywidualnych ustaleń. Biuro wirtualne jak sama nazwa wskazuje, nie posiada fizycznej powierzchni biurowej, która będzie do naszej dyspozycji. W jakim więc celu wynajmować biuro … bez biura? Niektórym wydawać by się mogło, że taka usługa zupełnie nie ma sensu – a jednak. Bowiem niektórzy przedsiębiorcy, a zwłaszcza Ci, którzy prowadzą jednoosobową działalność gospodarzą bardzo często nie potrzebują dużej i drogiej powierzchni biurowej. W większości przypadków są to osoby, które wszystkie działania związane z funkcjonowaniem biznesu wykonują zdalnie, w domu, z komputerem. W takim przypadku biuro wirtualne wydaje się być najlepszym pomysłem! Co dzięki temu taki przedsiębiorca zyskuje? Przede wszystkim prestiżowy adres i usługi, które zwyczajnie ułatwiają życie. Warto przy tym wspomnieć, że koszt biura wirtualnego nie należy do najwyższych i oscyluje na poziomie 300-400 zł miesięcznie, co nie jest wygórowaną kwotą. Klienci, którzy korzystają z tego typu usługi to Ci, którzy właśnie tego szukają – nie potrzebne im stacjonarne biuro, ale właśnie ten adres, przekierowywanie połączeń i odbieranie przesyłek.
Większość z nas wie, czym różni się biuro stacjonarne od tego wirtualnego. Tutaj mamy do dyspozycji powierzchnię biurową, którą możemy dowolnie wykorzystać i zagospodarować. Jest to najpopularniejsze i bardzo często jedyne rozwiązanie dla firm, która zatrudnia pracowników, organizuje spotkania i musi mieć swoje stacjonarne, fizycznie istniejące biuro. Biuro stacjonarne, o ile będziemy chcieli – będzie zawierało wszystkie te opcje z biura wirtualnego, ale będzie dużo droższe – powierzchnia biurowa przecież kosztuje, czasami niemało.
Patrząc na wady i zalety w przypadku biura wirtualnego i biura stacjonarnego, nic nie przychodzi nam do głowy. Ponieważ to, co dla jednych jest zaletą – dla innych będzie wadą. Każdy przedsiębiorca i każda firma wybiera rozwiązanie, które jest tym najlepszym i najodpowiedniejszym, by zaspokoić potrzeby biznesu. Odpowiadając na pytanie, dla kogo przeznaczone jest biuro wirtualne – przede wszystkim dla tych, którym nie zależy na posiadaniu samego biura, a prestiżowego adresu i skorzystanie z tych wszystkich „wygód” wcześniej opisanych. Biuro stacjonarne to biuro stacjonarne… Każdy z nas wie, czemu służy i co się z tym wiąże.
Centrum Biznesu Artykuł został przygotowany przez Centrum Biznesowe Ogrodowa 58– usługi na najwyższym poziomie |