Dieta bezglutenowa – co musisz o niej wiedzieć?

Na rynku co jakiś czas ukazują się nowy diety. Jedne z nich oparte są na zmniejszeniu liczby spożywanych kalorii inne na wyeliminowaniu pewnych składników. Choć określenie „dieta” kojarzy się głównie z chęcią utraty wagi, ma również zastosowanie w leczeniu wielu chorób i przypadłości. Często właśnie z przyczyn zdrowotnych musimy przejść na odpowiednią dla nas dietę. Przykłady diet wpływających na nasze samopoczucie i stan zdrowia to : dieta lekkostrawna, na zmniejszenie cholesterolu czy dieta bezglutenowa.

 Eliminacja glutenu

Większość osób decydujących się na przejście na dietę eliminującą gluten robi to z przyczyn zdrowotnych. Gluten należy odstawić jeżeli cierpimy na nietolerancję glutenu, celiakię czy niektóre z chorób immunologicznych. Nietolerancja jest najpowszechniejszą z tych dolegliwości.

Jakie produkty należy odstawić?

Gluten znajduje się w większości produktów zbożowych, niektórych kaszach oraz produktach wysoko przetworzonych. Czytając etykiety, możemy się zdziwić jak wysoką zawartość glutenu mają te produkty. Podstawą więc dobrego i właściwego żywienia na tej diecie, jest czytanie etykiet i spożywanie produktów tylko wysokiej jakości. Jest wiele produktów do których gluten jest „przemycany”. Dlatego należy dokładnie sprawdzać skład takich produktów jak wędliny, konserwy, produkty mleczne, sosy, napoje, przyprawy a nawet leki.

Dieta bez glutenu musi być nudna? NIE!

Ze względu na powszechność nietolerancji na gluten powstaje coraz więcej produktów, po które bezglutenowi z czystym sumieniem mogą sięgać. Znajdziemy wiele makaronów, pieczywa a nawet ciast, których produkcja oparta jest na bezglutenowych składnikach. Naturalną, bezglutenową żywnością są ryż biały, ciecierzyca, kukurydza, ziemniaki, orzechy i inne. W sklepach dostępne są różnego rodzaju mąki czy makarony właśnie z tych składników. Na ratunek przychodzą również blogerzy! Internet aż się roi od blogów czy portali dla osób eliminujących gluten. Znajdziemy na nich wiele świetnych przepisów, niczym nie odstających od tradycyjnych. Warto więc szukać nowych inspiracji! Dieta nie musi być wcale nudna i uciążliwa!

Żywienie na diecie nigdy nie jest proste. Wymaga sporego zaangażowania oraz wytrwałości. Jednak efekty mądrego żywienia, wynagrodzą każdy wysiłek.