Deweloperzy coraz częściej oferują wykończenie pod klucz. Czy warto z niego skorzystać?

Usługa taka jak wykończenie mieszkania pod klucz to korzystna propozycja dla tych klientów, którzy chcą kupić mieszkanie bez problemów związanych z jego wykończeniem. Czy to dobra opcja dla każdego planującego zakupienie nowej nieruchomości?

Szacuje się, że nawet około 85 proc. nowych mieszkań w Polsce sprzedawanych jest w tak zwanym standardzie deweloperskim. Warto jednak zaznaczyć, że coraz częściej deweloperzy proponują swoim klientom usługę wykończenia mieszkania pod klucz.

Wykończenie mieszkania pod klucz to usługa polegająca na przekazaniu prac wykończeniowych ekipie współpracującej z deweloperem. Z takiej usługi skorzystamy m.in. tutaj https://ronson.pl/wykonczenia/. Głównym zadaniem klienta jest wówczas wybranie tych materiałów z katalogu, które odpowiadają mu najbardziej. To zdecydowanie najwygodniejsza opcja! Warto jednak zaznaczyć, że standard pod klucz posiada także pewne minusy, które warto rozważyć przy wyborze określonej opcji wykończenia nowego mieszkania.

Plusy i minusy wykończenia mieszkania pod klucz

Jak wspomnieliśmy wcześniej, główną zaletą wykończenia mieszkania pod klucz jest wygoda. Wtedy klient wybiera tylko określone materiały z katalogu, co może zrobić także w współpracy z projektantem wnętrz. Następnie deweloperzy przystępują do prac – kupują materiały i realizują prace, na które klient otrzymuje także gwarancję. Czas realizacji to zazwyczaj od 2 do 3 miesięcy, czyli najczęściej krócej niż wtedy, gdy mieszkanie wykańczałaby wynajęta ekipa.

Jakie koszta?

Koszt skorzystania z usługi tego rodzaju to zazwyczaj od około 600 złotych za metr kwadratowy wzwyż, przy czym najbogatsze pakiety mogą kosztować nawet około 2000 złotych za metr kwadratowy nieruchomości. Głównym minusem wykończenia mieszkania pod klucz jest ograniczony wybór materiałów w najtańszych pakietach, dlatego też nie będzie to opcja wymarzona dla tych osób, które mają już teraz pomysł na wnętrza.

Także mieszkanie pod klucz będzie droższą opcją niż samodzielne wykończenie nieruchomości z użyciem niedrogich materiałów. Warto zatem przekalkulować koszty przed wyborem konkretnego standardu – deweloperskiego oraz pod klucz.