Detektor wielogazowy – co to takiego?

Każde rozpoczęcie sezonu grzewczego niesie ze sobą pewne zagrożenia. Jednym z takich zagrożeń jest między innymi możliwość zatrucia tlenkiem węgla. Jednak to nie jedyny niebezpieczny dla człowieka gaz, z którym można spotkać się w mieszkaniach i innych zamkniętych pomieszczeniach. Jak zabezpieczyć się przed zagrożeniem z ich strony? Wystarczy kupić detektor wielogazowy.

Jak działa detektor gazowy?

Działanie detektora wielogazowego jest bardzo proste. Może on działać samodzielnie, czy też zostać podłączony do automatycznego systemu, który zajmuje się ogólnym zabezpieczeniem budynku przed różnymi zagrożeniami. Są tego różne wady i zalety, jednak tym razem skupimy się na samodzielnym jego działaniu.

Detektory wielogazowe przeznaczone są do kontrolowania:

• Obecności tlenku węgla,
• Obecności gazu ziemnego,
• Obecności mieszanin propan-butan.

Jeśli zostanie wykryte stężenie, które może zagrażać zdrowiu lub życiu, a także które może grozić wybuchem w pomieszczeniu, detektor aktywuje się poprzez sam sygnał optyczny, a w przypadku większego zagrożenia zostaje również aktywowany sygnał akustyczny.

Tego typu urządzenia jednak można zintegrować również z innymi obiektami, które są odpowiedzialne na przykład za przepływ powietrza, czyli zostanie zwiększony jego przepływ, czy też automatycznie detektor wielogazowy wyłączy zawór, który odpowiada za dopływ gazu. Te dwa dodatkowe zabezpieczenia mogą wydłużyć czas, jaki jest na reakcję ze strony osób znajdujących się w pomieszczeniu, a także potencjalnie służb ratunkowych.

Zbyt duże stężenie gazów – jakie zagrożenia?

Jeśli stężenie gazów wymienionych powyżej jest zbyt duże, to mogą z tego wyniknąć różne zagrożenia dla zdrowia i życia osób przebywających w pobliżu. Warto znać objawy, które mogą się pojawić, ponieważ gaz często jest niewyczuwalny, jednak objawy mogą być sygnałem do reakcji. Wśród nich można wyróżnić: duszności, zawroty głowy, bóle głowy, nudności, wymioty, przyspieszone tętno i oddech.

Wykorzystanie detektorów wielogazowych w pomieszczeniach zagrożonych wydobywaniem się gazu jest bardzo dobrą metodą na ochronę samego siebie. To nie jest wcale taki drogi wydatek, a może uratować życie. Warto zastanowić się przed kolejnym okresem grzewczym, czy nie zabezpieczyć swojego mieszkania właśnie w ten sposób.