Deska do Pływania – Nowy Trend nad Wodą

deska-do-plywania

W ostatnich latach na polskie wody zawitał nowy sport – supboarding. Do jego uprawiania potrzebna jest deska do pływania. Jednak na czym on dokładnie polega i jak się zabrać do jego uprawiania?

Pływanie na desce, w najróżniejszych wariantach, ma swoje początki na Hawajach. Tam narodził się zarówno znany wszystkim surfing, jak i supboarding. Jednak nie wszędzie sporty te są sobie równe. O ile niemożliwe jest efektywnie surfować po Bałtyku, o tyle ta druga dyscyplina sprawdzi się nie tylko na naszym morzu, ale i na jeziorach, czy rzekach.

Supboarding – co to jest?

By wiedzieć czym jest supboarding, wystarczy rozgryźć jego nazwę. Łączy ona w sobie skrót SUP, oraz słowo board, oznaczające deskę. SUP możemy rozwinąć do „Stand Up Paddle”, czyli wiosłowanie na stojąco. A więc supboarding to w uproszczeniu wiosłowanie na stojąco, na desce.

Po zrozumieniu nazwy widzimy, że możemy uznać supboarding jako coś podobnego do surfingu, tyle że z wiosłem. Uwalnia nas to od zależności od fal jako siły napędowej. Z tego powodu jest to szczególnie atrakcyjna alternatywa dla surfingu w Polsce.

Wybór deski do pływania SUP

Zanim zaczniemy pływać, najpierw trzeba zadbać o ekwipunek. Nasza pierwsza deska do pływania powinna być stabilna, bezpieczna i moblina, żebyśmy mogli spokojnie nauczyć się podstaw pływania. W tym przypadku naturalnym wyborem jest deska pneumatyczna. Wbrew pozorom, przy podobnej cenie zagwarantuje nam ona porównywalne doświadczenia co deska sztywna. Wystarczy zwrócić uwagę na parę cech:

– maksymalne ciśnienie – ciśnienie około 15 psi gwarantuje nam sztywność porównywalną z deską plastikową.

– wyporność – wartość około dwu-, trzykrotności naszej wagi, by deska była możliwie stabilna;

– szerokość – szersza deska SUP oznacza lepszą stabilność i trzymanie kursu, natomiast wąska jest szybsza i zwinniejsza;

Poza deską, istotne jest także wiosło, oraz sprzęt asekuracyjny, bądź ratunkowy. Ważne jest, by niezależnie od sytuacji nie zapominać o bezpieczeństwie.

Kupno odpowiedniego ekwipunku do deski SUP

Jako że supboarding w Polsce wciąż raczkuje, kupno sprzętu nie zawsze jest proste i szybkie. Jeśli mamy z tym problemy, możemy zajrzeć do sklepu internetowego, pod adres gosup.pl. Znajdziemy tam nie tylko deski do pływania, ale i wiosła, sprzęt ratunkowy, oraz wszelkie przydatne akcesoria.

Dla leniwych, w ofercie znajdują się też nie lada gratka – całe zestawy zawierające wszystko co niezbędne, by od razu rozpocząć przygodę z naszą nową deską. Przydadzą się one również, gdy nie jesteśmy dokładnie pewni czego będziemy potrzebować.

Mimo że supboarding wygląda na niełatwy sport, podstawy można opanować już w godzinę, czy dwie, nawet jeśli nie mieliśmy wcześniej do czynienia z deską do pływania. Pozwoli to na beztroskie zdobywanie mórz, jezior i rzek, jednocześnie wzbudzając podziw i zazdrość gapiów.