Czym zastąpić dziecku butelkę ze smoczkiem?

Trudno jest wskazać moment w życiu małego dziecka, gdy przychodzi czas na odstawienie butelki ze smoczkiem i ewoluującą naukę picia z kolejnych naczyń. Niektóre dzieci zaakceptują zmianę już w 6. miesiącu życia inne potrzebują do tego znacznie więcej czasu. Wskazaniem dla rodziców może być czas, gdy dziecko samodzielnie już siada i posiada umiejętność jedzenia z podawanej mu łyżeczki. 

  • Od kubeczka treningowego po bidon ze słomką

Proces przystosowania się dziecka do picia z naczyń warto zacząć od kubeczka treningowego, z którym powinny dać sobie radę dzieci już w wieku 6 miesięcy. Na początek warto zachęcić malucha do korzystania z kubeczka o miękkim, plastycznym ustniku, ochroni on delikatne dziąsła dziecka. Naczynie powinno też posiadać boczne uchwyty, dzięki temu dziecko znajdzie wsparcie dla kolejnych paluszków ćwicząc jednocześnie uchwyt. Kubeczek powinien być mały i lekki, tak by nie ciążył dziecku, gdy jest w nim napój.

Najlepiej wybierać takie kubeczki treningowe, które łatwo i skutecznie się rozkręcają, by można było je dokładnie umyć. Niektóre firmy produkują to naczynie z możliwością mycia w zmywarkach.

  • Kubek niekapek

Zanim, będzie można podać dziecko bidon ze słomką warto skorzystać z etapu pośredniego czyli kubka niekapka. Funkcjonalność tego naczynia można sprawdzić już na rocznym dziecku. Na rynku można spotkać dwie wersje kubka niekapka: z twardymi ustnikami oraz miękkimi dzióbkami w postaci plastycznej gumy. Nie zawsze dziecko akceptuje zmianę swojego podstawowego naczynia, czasem musi zająć to trochę czasu, w zależności od determinacji rodziców. W przypadku naprawdę dużych trudności można ten etap pominąć i przejść od razu do naczynia jakim jest bidon ze słomką.

  • Bidon ze słomką

Bidon ze słomką można podać już rocznemu dziecku, takiemu które opanowało umiejętność samodzielnego picia. Pierwszą wersją bidonu może być naczynie o niedużej pojemności i zaopatrzone w specjalne i profilowane do rączki dziecka wypustki. Mobilna rurka umożliwia łatwe przenoszenie bidonu, czyli można zabierać go na spacer bez obawy o wylanie się napoju. Dla dziecka starszego zaleca się bidon o większej pojemności zaopatrzony w wygodny klips lub pasek.

  • Kubek otwarty

W końcu przychodzi czas na naukę picia z klasycznego kubka. Na początek powinien on mieć dwa uchwyty. Naukę picia napoju z kubka warto zacząć od podawania go łyżeczką, by dziecko przyzwyczaiło się do nowego sposobu przełykania.. Gdy go opanuje można podawać mu już napój w kubeczku do samodzielnego picia. Pierwszy kubek powinien być wykonany z materiału, który wytrzyma niejeden kontakt z podłogą.