Czym zajmuje się ortodonta?

Ortodonta Warszawa Białołęka

Liczba specjalizacji lekarskich, które kojarzą nam się z leczeniem i dbaniem o higienę zębów, nie jest wielka, lecz jest na tyle wystarczająca, by skomplikować nam możliwość dokładnego rozróżnienia tych jakże ważnych zawodów. W ramach szybkiego przypomnienia: stomatolog zajmuje się leczeniem całej jamy ustnej – w tym zębów, dentysta skupia się wyłącznie na uzębieniu, a ortodonta koncentruje się głównie wokół tego, żeby były one proste. Jednak nie jest to jedyny cel działań ortodonty. Istnieje jeszcze kilka obszarów, które leżą w jego kompetencji. Lista problemów, z którymi możemy się do niego zgłosić, jest znacznie większa niż może się to wydawać w pierwszej chwili. Leczenie ortodontyczne zapobiega schorzeniom przyzębia, zmaga się z nadmiernym stłoczeniem się zębów, a także walczy z wadą zgryzu, która może przekładać się na wadę wymowy.

Co leczy ortodoncja?

Ortodoncja, czyli specjalizacja, którą praktykuje każdy ortodonta, ma przede wszystkim zapewnić pacjentom właściwy zgryz. Nierówny lub niesymetryczny zgryz może przyjmować najróżniejsze formy. Może to być zarówno nachodzenie na siebie poszczególnych zębów, jak i szpary między nimi lub ich nadmierne wysunięcie. Korekcja ortodontyczna ma za zadanie wpłynąć na położenie zęba poprzez zastosowanie, chociażby takich środków jak aparat ortodontyczny.

Aparat ortodontyczny na krzywe zęby

Jest to narzędzie, które najsilniej kojarzymy z ortodoncją. Zakładanie pacjentowi aparatu ortodontycznego postrzegane jest jako najskuteczniejsza metoda oddziaływania na krzywiznę zębów. Otóż według ortodontów, dzięki pracy aparatu, zęby można poprzestawiać w dowolne strony bez względu na wiek pacjenta i stan jego krzywizny. Jest to bowiem na tyle plastyczna materia, że poprzez napór drutów aparatu, można ją kształtować.

Oczywiście do tego potrzebny jest czas. Skuteczna korekcja zgryzu stałym aparatem ortodontycznym trwa około 1,5 roku. Istnieją także aparaty ruchome, które pacjent może zakładać na noc lub gdy spędza czas w domu.

Inne sposoby na prosty zgryz

Aparat jest jednym z najsilniejszych środków korekcji ortodontycznej, lecz gdy zgryz pacjenta nie jest na tyle krzywy, by po niego sięgać, to poleca mu się np. gryzienie giętkich i gumowych rurek ortopedycznych. Pozwalają one m.in. na wyhamowanie procesu krzywienia się zębów.

Gdzie znaleźć dobrego ortodontę?

Poszukiwania specjalisty, który odpowiednio zajmie się kształtem naszych zębów może być wymagające. W końcu całość leczenie ortodontycznego kosztuje kilka tysięcy złotych. Zatem każdy chciałby powierzyć swój zgryw ortodoncie, godnemu zaufania. Podczas poszukiwań internetowych, wpisując różnorakie hasła pt. „Ortodonta Warszawa Białołęka”, „Tani ortodonta Pułtusk” lub „Korekcja ortodontyczna w Skierniewicach”, możemy natknąć się na wiele ciekawych ofert. Z pewnością znajdzie się wielu fachowców, którzy skutecznie i kompleksowo zadbają o nasz zgryz.