Czym zajmuje się adwokat?

czym zajmuje się adwokat

Adwokat, prawnik, radca prawny – często wymiennie stosujemy wszystkie te terminy. Warto jednak wiedzieć, że tak naprawdę oznaczają one coś innego. Tutaj przyjrzymy się nieco bliżej adwokatom. Czym dokładnie zajmuje się adwokat?

Adwokatem nazywa się prawnika, który oferuje pomoc prawną, która przede wszystkim bazuje na poradach prawnych, przygotowywaniu opinii prawnych i projektów aktów prawnych, a także występowaniu przed sądami i urzędami. Nazwa zawodu pochodzi od łacińskiego advocatus od advocare, czyli wzywać na pomoc. W Polsce zawód adwokata wykonywany na podstawie ustawy z dnia 26 maja 1982 roku – Prawo o adwokaturze.

Aby zostać adwokatem, konieczne jest zakończenie studiów prawniczych, a także odbycie kilkuletniej aplikacji. Również niezbędne jest zdanie odpowiednich egzaminu adwokackiego. Prawo wykonywania zawodu otrzymuje wyłącznie ten adwokat, który został wpisany na listę adwokatów przez okręgową radę adwokacką.

W jakich sprawach można otrzymać pomoc adwokata?

Często wsparcie adwokata okazuje się kluczowe – nie każdy z nas w końcu zna się na prawie, co również nie jest obowiązkiem. W takiej sytuacji warto wybrać ekspertów, którzy wiedzą, w jaki sposób w danej sytuacji wspomóc swojego klienta.

Po pomoc do adwokata można zwrócić się w następujących sprawach:

  • sprawy karne – także dotyczą one spraw karno-skarbowych, na przykład przestępstw komunikacyjnych czy narkotykowych
  • sprawy administracyjne – adwokat może pomóc między innymi w sprawach dotyczących nieruchomości, statusu cudzoziemców czy ochrony środowiska, jest to bardzo szeroki zakres spraw
  • sprawy gospodarcze – zwykle dotyczą one kwestii związanych z prowadzeniem działalności, odszkodowaniami czy zadośćuczynieniem, również do tej kategorii zalicza się sprawy cywilne i rodzinne

Często na stronach internetowych kancelarii adwokackich, na przykład kb-adowkaci.pl, można zapoznać się z pełną gamą świadczonych usług. Zainteresowani prawem na wspomnianej stronie kb-adowkaci.pl mogą znaleźć również blog internetowy z interesującymi artykułami poświęconymi różnym problemom prawnym.