Czym zajmuje się adwokat i jak podjąć tę pracę?

Dla większości społeczeństwa adwokat to po prostu prawnik. Przecież każdy prawnik zajmuje się różnymi sprawami. To prawda, jednak prawnik jest po prostu określeniem osoby zajmującą się prawem, a każdy z prawników zajmuje się określonymi specjalnościami. Jedną z nich jest adwokatura. Chcemy Wam dzisiaj przedstawić, na czym dokładnie polega ten zawód i jak wygląda proces zostania adwokatem.
Zapraszamy!

Żmudna droga do tytułu prawnego

Jak łatwo się domyślić, adwokatem nie zostaje się z przypadku. Aby osiągnąć ten prestiżowy tytuł, musimy zacząć od skończenia pięcioletnich, jednolitych studiów magisterskich. Już sam ten etap jest wymagający i potrafi zniechęcić wiele osób, gdyż ilość wiedzy i materiałów, które trzeba przyswoić, jest ogromna. Oznacza to przede wszystkim setki godzin spędzonych na nauce i to nie najprostszych rzeczy. Świetna pamięć jest nieoceniona w tym zawodzie, nie tylko pomaga w przyswajaniu materiału, lecz także w kojarzeniu rozmaitych powiązań i elementów, od których może zależeć powodzenie prowadzonej sprawy.

Gdy już uda nam się przejść przez etap dziesięciu semestrów studiów i otrzymamy tytuł magistra prawa, mamy dwa lata na zapisanie się na listę aplikantów. Aplikacja jest kolejnym poziomem. Aby się na nią dostać, należy zdać egzamin wstępny, a następnie trwa ona przez trzy i pół roku i kończy się egzaminem państwowym. Polega on na rozwiązaniu stu pięćdziesięciu pytań zamkniętych, lecz mimo tego, że taka forma testu wiedzy wydaje się prosta, z pewnością tak nie jest. Każdego roku końcowy egzamin aplikacyjny jest ponawiany przez bardzo dużą część przystępujących, a podejść do niego może być wiele. Zdanie go jednak uprawnia do uzyskania tytułu adwokata i otwiera rozmaite ścieżki kariery zawodowej.

Co tak naprawdę robi adwokat?

Jest to jeden z zawodów prawniczych, który nie tylko cieszy się ogromnym prestiżem, lecz także jest funkcją bardzo odpowiedzialną. Do jednych z zadań adwokata należy reprezentowanie drugiego człowieka w różnego rodzaju sprawach i wyłącznie od jego działań zależy los tej osoby. Potrafi wytworzyć to niemałą presję pracy, jednak z drugiej strony skuteczna obrona swojego klienta daje gigantyczną satysfakcję. Poza tym adwokat sporządza dokumenty i opinie prawne, a także udziela porad osobom w trudnej sytuacji prawnej.

Nawet biorąc pod uwagę ogrom wysiłku, jaki trzeba włożyć w uzyskanie tego zawodu, ostateczny rozrachunek jest bardzo korzystny. Szacunek społeczny, pensja oraz standard życia, jaki prowadzą adwokaci, jest czymś, co pozwala odczuć satysfakcję zarówno ze swojej pracy, jak i stylu życia.

Artykuł powstał dzięki informacjom ze strony Adwokat Kraków.