Czym się różni stomatolog od dentysty?

Mogłoby się wydawać, że wizyta u stomatologa i dentysty to to samo, a określenia te są względem siebie synonimiczne. Czy tak jest jednak naprawdę? Do kogo warto chodzić z chorobami zębów i dziąseł: stomatologa czy dentysty?

Często zdarz się, że potrzebujemy pilnej wizyty w gabinecie dentystycznym, a ponieważ nie mamy własnych doświadczeń z tym związanych, szukamy rekomendacji. Czy jeśli mieszkaniec Łodzi, szukając w Internecie dobrego specjalisty w leczeniu zębów, wpisze hasło „stomatolog Łódź„, to otrzyma tych specjalistów, co po wyszukaniu frazy: „dentysta Łódź”? Okazuje się, że jeszcze przed wejściem Polski do Unii Europejskiej obie nazwy odnosiły się do nieco innych profesji. Dentysta był więc specjalistą w leczeniu chorych zębów, a stomatolog lekarzem, który pomoże również w chorobach przyzębia, dziąseł, jamy śluzowej i innych tkanej w jamie ustnej. Jednak po wkroczeniu do wspólnoty europejskiej obie nazwy zostały zrównane i w świetle aktualnego polskiego ustawodawstwa są synonimiczne.

Dzisiaj studenci po zakończeniu edukacji na kierunku Stomatologia i zdaniu państwowego egzaminu, otrzymują tytuł lekarza dentysty. Sprawa wzbudza sporo kontrowersji, ponieważ dawni lekarze stomatolodzy czują się zdegradowani, kiedy nazywa się ich dentystami. W końcu zdobyli przecież wykształcenie z zakresu leczenia całej jamy ustnej. Nic jednak nie wskazuje, żeby sytuacja miała się w najbliższym czasie zmienić.

Czy zatem zwracanie się do dentysty per „panie doktorze” jest wskazane i w dobrym tonie? Okazuje się, że tak, zwłaszcza jeśli mamy do czynienia z osobą, która rzeczywiście zdobyła tytuł lekarza stomatologa w wyniku edukacji. Warto wiedzieć również, że powiedzenie o stomatologu, iż jest dentystą w Wielkiej Brytanii czy Austrii uchodzi za niestosowne i może wywołać oburzenie.

Niezależnie jednak od tytulatury lekarza stanowią jego wiedza i umiejętności. Dlatego, szukając odpowiedniego specjalisty, warto się przede wszystkim upewnić, że będziemy pod jego opieką bezpieczni, a dopiero w drugiej kolejności upewnić się, co do poprawności for grzecznościowych.