Czym są rowery trójkołowe rehabilitacyjne

rowery-trojkolowe-rehabilitacyjne

Czym są rowery trójkołowe rehabilitacyjne

Wielu osobom wydaje się, że jazda na rowerze to nic trudnego. Owszem, dla większości osób jazda rowerem przychodzi naprawdę prosto i jeśli raz się tego nauczymy, umiejętność ta pozostanie z nami do końca życia. Niestety nie każdy ma tyle szczęścia. Istnieje pewna społeczność, która ma mniejsze lub większe problemy z opanowaniem równowagi podczas jazdy rowerem i nie mogą bezpiecznie poruszać się takim środkiem lokomocji. Powodem tych problemów są różnego rodzaju zaburzenia związane z koordynacją ruchu, a także problemy neurologiczne. To właśnie one są przeszkodą w nauce jazdy na klasycznym dwukołowym rowerze. Czy oznacza to jednak, że do końca życia takie osoby nie będą mogły ze swoją rodziną wyruszyć na wycieczki rowerowe i poznawać w ten sposób świata? Na szczęście nie. Rozwiązaniem dla nich są specjalne rowery rehabilitacyjne trójkołowe.

rower trójkołowy rehabilitacyjny

Kiedy wybrać rower trójkołowy rehabilitacyjny?

Jeśli ty, twoje dziecko, ktoś z rodziny lub znajomy cierpi na stwardnienie rozsiane, ma poważne schorzenia narządów ruchu, uniemożliwiające bezpieczną jazdę lub mierzy się z zachwianym poczuciem równowagi, polecamy wtedy rowery trójkołowe rehabilitacyjne. Dzięki temu, że występują one w wielu różnych modelach, każdy może dopasować odpowiedni rower dla swoich potrzeb. Dysponując nim, będzie mógł rozpocząć wykonywanie aktywności fizycznej na świeżym powietrzu, co będzie mieć pozytywne przełożenie na jego kondycję fizyczne i psychiczną, stan zdrowia i samopoczucie. Poniżej opisujemy najpopularniejsze rowery rehabilitacyjne z trzema kółkami.

Przewodnik po wyborze roweru dla niepełnosprawnych

Jedną z najważniejszych części rowerów dla osób niepełnosprawnych są wytrzymałe koła o wysokim profilu opony. Ułatwiają one wygodne i bezpieczne pokonywanie niewysokich krawężników, czyniąc rower jeszcze bardziej mobilnym i użytecznym w codziennym życiu.

Dostępne na rynku modele rowerów rehabilitacyjnych to:

  • rowery trójkołowe elektryczne — jazda rowerem nie musi wymagać pedałowania nogami. Jeśli stan zdrowia na to nie pozwala, dobrym wyborem są rowery rehabilitacyjne z silnikiem elektrycznym. Źródłem zasilania jest bateria, którą można ładować prądem z gniazdka elektrycznego;
  • rowery trójkołowe dla dorosłych — lekkie i wytrzymałe konstrukcje rowerów rehabilitacyjnych występują zasadniczo w 3 rozmiarach. Największe z nich to rowery dla osób dorosłych, specjalnie wzmacniane i dostosowane wielkością do gabarytów osoby dorosłej;
  • rowery trójkołowe dla młodzieży — są to średniej wielkości rowery trójkołowe do rehabilitacji, które pomagają młodym, aktywnym ludziom na swobodne przemieszczanie się;
  • rowery trójkołowe dla dzieci — niestety niepełnosprawność dotyka również dzieci, które są największymi miłośnikami jazdy na rowerze. Mały trójkołowiec pozwala im się bawić z rówieśnikami i prowadzić życie z tyloma atrakcjami, co dzieci zdrowe.

Jazda na rowerze jest bardzo wskazana dla osób niepełnosprawnych. Związany z nią umiarkowany wysiłek fizyczny korzystnie działa na całe ciało, poprawiając krążenie i pomagając zadbać o formę i utrzymać prawidłową wagę ciała. Jeśli i ty chcesz kupić rower rehabilitacyjny, ale nie wiesz, na jaki model się zdecydować, prosimy o kontakt z naszym sklepem. Przedstawimy najlepsze modele, dostosowane do stopnia niepełnosprawności, a także mieszczące się w twoim zaplanowanym budżecie na ten cel.