Czym są gwarancje na auta używane?

Zakup używanego samochodu to zawsze nie lada wyzwanie. Niby wybór jest bardzo duży, ale stan techniczny pojazdów rzadko zachwyca. Gdy dodasz do tego zwykłego ludzkiego pecha, możesz sporo stracić. Jak zmniejszyć ryzyko dla swojego portfela?

Od kilku lat na rynku coraz popularniejsze są gwarancje na samochody używane. Nowe auta mają gwarancję, z której niewiele wynika, bo przecież jak nowe to zwykle się nie psuje. W przypadku samochodów z drugiej ręki temat jest jednak inny. Tu ryzyko awarii rośnie, a jeśli poczytasz fora internetowe, to szybko złapiesz się za głowę, bo czego nie kupisz, to stracisz masę na naprawy. Coś w tym jest, bo pomijając wrodzoną przez Polaków tendencję do narzekania, używane auta psują się często z uwagi na ich zużycie.

Gwarancja na auto używane, to konstrukcja, która pozwala liczyć na przynajmniej częściowy zwrot kosztów naprawy, gdy ulegnie ono awarii. Tu jednak warto wczytać się w szczegóły, gdyż firmy oferują różne pakiety. Od najprostszych, w których znajdziesz jedynie holowanie oraz doradztwo serwisowe, po kompleksowe usługi gwarancyjne. Bogate pakiety nie zawierają bowiem wielu wyłączeń i zwykle pokrywają koszty napraw do kilku tysięcy złotych. Czyli pomijając wyjątkowo kosztowne i złożone naprawy, mogą uratować Twój portfel.

Oczywiście trzeba pamiętać, że firmy udzielające gwarancji są wyczulone na wszelki próby nadużywania ich dobrej woli. Gdy sprawdzisz w Internecie opinie o Gethelp, Autostradzie, czy Auto Protect, to szybko zauważysz, że opinie są podzielone. Z jednej strony ludzie doceniają możliwość skorzystania z gwarancji i tych na szczęście jest większość. Z drugiej pojawiają się często historie dość naciągane o niezrealizowanych przez gwaranta świadczeniach. Co ciekawe zwykle wynikają one z niewiedzy klientów, którzy nie doczytują informacji o wyłączeniach. Te są przecież czymś normalnym w każdym typie gwarancji od autocasca po polisy na życie.

Biorąc powyższe pod uwagę wydaje się, iż gwarancja na samochód używany to produkt ciekawy, ale nie dla każdego. Zawsze ma jakieś wyłączenia, a naprawdę szeroka ochrona musi kosztować.