
W ostatnim czasie pomysł związany z budową ogrodu zimowego cieszy się bardzo dużą popularnością wśród właścicieli domów jednorodzinnych. Każdy buduje tego typu ogród zimowy na swoje własne potrzeby. Z reguły projektuje go indywidualnie. Niemniej jednak tego typu pomysły budownicze z reguły sprowadzane są do jednego wspólnego mianownika, jakim jest wypoczynek wśród roślin zimą. Ogród zimowy znacznie różni się od oranżerii nie tylko nazwą. Oranżeria z pewnością wymaga więcej pracy z naszej strony. W oranżerii możemy ulokować rośliny, które nie są odporne na mróz i inne czynniki atmosferyczne. Ogród zimowy powinien być przede wszystkim przeszklony. Może nam posłużyć jako jadalnia, czy salon, a nawet stać się przyjaznym miejscem pracy. Zadaniem roślin w tym przypadku jest upiększenie danego miejsca. Powierzchnia, jaką planujemy przeznaczyć na budowę naszego miejsca ze strefą relaksu w postaci roślin, tak naprawdę zależy od nas samych. Zaleca się jednak, aby pomieszczenie miało więcej niż 10 metrów kwadratowych.
Jak wybrać idealną lokalizację dla ogrodu zimowego?
Jak się okazuje nie tylko budowa domu jest istotna, ale także lokalizacja ogrodu zimowego. Przed rozpoczęciem projektowania i budowy ogrodu zimowego musimy zapoznać się z zaletami i wadami dotyczącymi położenia. Ogród zimowy zaprojektowany od strony południowej jak sama nazwa wskazuje, kojarzy się ze słońcem. Dość szybko się nagrzewa i zmniejsza koszty ogrzewania. Jak wiadomo odpowiednia ilość słońca przynosi efekty dla rozwoju roślin. Dzięki odpowiedniemu nasłonecznieniu rośliny wzrastają prawidłowo. Należy także poznać jedną z wad południowego projektu, a mianowicie pory roku. W porze letniej ogród zimowy zlokalizowany bliżej strony południowej może szybciej się nagrzewać. Co za tym idzie? Grzejące słońce w wysokiej temperaturze może zniszczyć nasze rośliny, przypalać je przez szybę. Wiadomo, że szkło bardziej przyciąga wpadające promienie słoneczne. Zlokalizujmy tym razem nasz ogród zimowy po północnej świata stronie. W przypadku strony północnej nasz ogród sprawdzi się jedynie latem ze względu na chłód. Z kolei w porze zimowej mogą pojawić się większe koszty z ogrzaniem obiektu. W przypadku strony wschodniej, jak i zachodniej jest podobnie. Rośliny mają duże pole manewru do tego, by kwitnąć i rozkwitać. W przypadku strony zachodniej należy zadbać o odpowiednie zacienienie ogrodu zimowego.
Czy ogród zimowy może być idealny na odpoczynek?
Jak się okazuje ogród zimowy to nie tylko domek dla roślin, ale także miejsce przeznaczone na odpoczynek i relaksu. Nie powinien zatem być małym pomieszczeniem. Tak naprawdę jedyną rzeczą, która może nas ograniczyć w przypadku budowy ogrodu zimowego, są kwestie finansowe. Warto spojrzeć także na walory związane z estetyką. Zbyt duży ogród zimowy nie będzie się dobrze komponował w połączeniu z mniejszym budynkiem. Mówiąc wprost nie może być tak, że perspektywa związana z projektem ogrodu wychodzi poza granice projektu budynku mieszkalnego. Warto zadbać także o miejsce przeznaczone do siedzenia. W końcu jak już wspomnieliśmy ma być to strefa relaksu nie tylko dla pięknych i zielonych roślinek, ale także dla nas. Tak naprawdę aranżacja ogrodu zimowego zależy od nas i to my jesteśmy jego projektantami i my odpowiadamy za jego wirtuozerię. Nawet mniejszy ogród można zaprojektować z pasją i pomysłem.
Jak zbudować ogród zimowy?
W przypadku budowy ogrodu zimowego wszystko uzależnione jest od naszych indywidualnych pomysłów. Warto jednak budując ogród zimowy skupić się na materiałach takich jak drewno, aluminium, czy też PCW. Warto zwrócić uwagę na to, aby nasz ogród zimowy był odporny na niekorzystne działanie temperatury i dostosowany do warunków atmosferycznych. Warto skonstruować go także w ten sposób, aby był odporny na uderzenia i inne czynniki mechaniczne niezależne od nas. Jak się okazuje najlepszym tworzywem do tego typu projektów jest aluminium.