Czym płukać gardło w trakcie przeziębienia?

Infekcje górnych dróg oddechowych to powszechna dolegliwość, która dotyka wielu z nas nawet kilka razy w roku i to w dodatku nie zawsze w okresie jesienno-zimowym, czyli czasie wzmożonych zachorowań. Bolące i podrażnione gardło, męczący kaszel lub odrywającą się flegma to tylko niektóre z dokuczliwych objawów przeziębienia. Na szczęście sposobów na walkę z chorobą nie brakuje. Jednym z nich są doskonale każdemu znane płukanki, czyli jedna ze skuteczniejszych metod w przypadku infekcji górnych dróg oddechowych. Czym płukać gardło, aby pozbyć się uciążliwego kaszlu?

Przyczyny i objawy bólu gardła

Za infekcje górnych dróg oddechowych, w tym i ból gardła najczęściej odpowiadają wirusy. Wywołują one aż 90% wszystkich stanów zapalnych. Jedynie w nielicznych przypadkach przyczyn należy dopatrywać się w zakażeniu bakteryjnym, które wiąże się z koniecznością zażywania antybiotyków. Mimo, że ból gardła to klasyczny objaw przeziębienia, to czasami może on być także oznaką ogólnych chorób, takich jak angina, grypa lub zakaźna mononukleoza.

Stan zapalny gardła wywołany przez wirusy objawia się przede wszystkim bólem w trakcie połykania, uczuciem pieczenia, drapania oraz kłucia. Ponadto, błona śluzowa staje się zaczerwieniona, przekrwiona, często także dochodzi do powiększenia migdałków oraz węzłów chłonnych.

Sposoby na chore gardło. Lecznicza moc płukanek

Sposobów na przeziębienie jest naprawdę wiele. Wybierać możemy spośród ogólnodostępnych farmaceutyków, takich jak pastylki do ssania, tabletki lub syropy, a także sięgać po naturalne babcine metody, wśród których warto wymienić syrop z miodu, czosnku oraz cebuli, zioła oraz ciepłe herbaty z naturalnym sokiem z malin. W przypadku stanu zapalnego gardła nie zapominajmy jednak o skutecznych i sprawdzonych płukankach! Czym płukać gardło i zażegnać nieprzyjemny ból?

  • Płukanka z użyciem soli kuchennej oraz wody (szklanka ciepłej wody i 1 łyżka soli) działa przeciwbakteryjnie, łagodzi ból, podrażnienia, a także rozrzedza wydzielinę oraz ułatwia jej odkrztuszanie.
  • Płukanka z ziół, wśród których najlepiej sprawdzi się rumianek, szałwia, tymianek, korzeń prawoślazu i nagietek.
  • Płukanka z połową łyżeczki soli i dodatkiem kurkumy.
  • Płukanka na bazie 1 łyżeczki sody oczyszczonej.
  • Płukanka z wykorzystaniem octu jabłkowego, miodu oraz soli.

Płukanie pozwala bardzo dokładnie oczyścić gardło z zalegających w nim drobnoustrojów, złagodzić stan zapalny, a także nawilżyć podrażnioną śluzówkę, a w przypadku zalegania flegmy ułatwić jej odkrztuszanie. Pamiętajmy, aby wykonywać tę czynność kilka razy dziennie do czasu zauważenia znacznej poprawy.