Czym kierować się przy wyborze dywanu?

wybór dywanu

Dywan jest nie tylko ozdobą każdego domu, ale także może pełnić istotne funkcje, jeśli chodzi o jego wykorzystanie. Wyciszenie, nadanie kolorytu, ocieplenie pomieszczenia, zagwarantowanie miękkiej, przyjemnej powierzchni, to tylko nieliczne z zalet dywanu. Wybór dywanu nie jest jednak prosty.

 Dywany ozdobne

Furorę w handlu w ostatnim czasie robią specjalne dywany ozdobne. Można je kupić wszędzie, począwszy od sklepów meblowych, poprzez specjalistyczne sklepy Internetowe, które oferują dywany i wykładziny, po targi i hipermarkety. Niestety, duża część dywanów w handlu jest niskiej jakości, w związku z czym po pewnym czasie tracą kolor i swoje właściwości. Dywany ozdobne kupowane są z myślą o polepszeniu wyglądu wnętrza. Czasem żadne środki, czy to zróżnicowana kolorystyka ścian, czy nowoczesne i doskonale dopasowane meble nie dadzą pomieszczeniu tak dużo, jak piękny dywan. Stąd rosnąca popularność tak zwanych dywanów shaggy, które należą do najbardziej popularnych typów wśród dywanów ozdobnych. Oczywiście dywan shaggy nie musi być zgodny z gustami każdego z nas, stąd też wielu wybiera specjalnie ręczne wyszywane dywany i wykładziny, bądź też nowoczesne dywany krótkowłose o rozmaitych wzorach. Ich ozdobna funkcja jest nie do przecenienia, a długie włosie dywanów shaggy, tworzy dodatkowo przyjemne uczucie miękkości pod stopami. Problemem, jeżeli chodzi o dywany ozdobne, jest na pewno ich czyszczenie. Samodzielne czyszczenie jest bardzo utrudnione, jednak na słupach ogłoszeniowych oraz w internecie znajdziemy setki ogłoszeń.

 Funkcja antyalergiczna dywanu

 Dywany mogą także pełnić funkcję antyalergiczną. Tutaj najlepiej jest jednak wybrać profesjonalny sklep z dywanami, gdzie profesjonaliści doradzą i jednocześnie pomogą w wyborze najlepszego dywanu dla alergika. Najczęściej są to produkty, które „łapią kurz” i nie rozprzestrzeniają go dalej. Tego typu rozwiązania stosowane są od wielu lat i nadal uważane są za najskuteczniejsze, szczególnie przy zapobieganiu alergii u dzieci.

 Więcej ciepła

No i przechodzimy wreszcie do tego typu dywanów, które mają zapewnić ciepło. Mieszkanie na parterze, gdzie przez podłogę dostaje się znaczna część zimna pochodząca z pomieszczeń piwnicznych, może powodować dyskomfort, szczególnie w miesiącach zimowych. Stąd też tak powszechne stosowanie dywanu w takich mieszkaniach. Najlepiej wówczas zastosować dywan w miejscach, gdzie odbywa się ruch mieszkańców, czyli w salonie lub przedpokoju, dywan wówczas nie tylko spowoduje wyższy komfort, ale również podkreśli doskonale piękno pomieszczenia.