Czym jest ubezpieczenie Odpowiedzialności Cywilnej?

Praktycznie każdy o nim słyszał. Czy to w reklamach telewizyjnych, czy też siedząc w samochodzie jako pasażer podczas kontroli, gdy policjant sprawdzał dokumenty kierowcy. Czym jednak jest to, tak często wspominane, ubezpieczenie OC?

Najprościej rzecz ujmując. Dzięki niemu w przypadku gdy spowodujemy uszkodzenia mienia, uszczerbek na zdrowiu lub śmierć osoby trzeciej, nie musimy płacić odszkodowania z własnej kieszeni. Zrobi to bowiem za nas ubezpieczyciel, u którego kupiliśmy ubezpieczenie OC.

Najczęściej spotykaną formą tego ubezpieczenia jest polisa komunikacyjna, która dotyczy wypadków spowodowanych samochodem. Jest ona obowiązkowa, tak więc każdy właściciel samochodu musi ją posiadać. Jeśli zostanie skontrolowany lub co gorsza spowoduje wypadek i nie będzie posiadał OC, to będzie musiał zapłacić wysoką karę. Dodatkowo jeśli spowoduje stłuczkę, to także będzie zobowiązany zapłacić odszkodowanie z własnej kieszeni.

Jednak ubezpieczenie Odpowiedzialności Cywilnej nie ogranicza się tylko do samochodów. Jest bowiem znacznie więcej rodzajów tego typu ubezpieczeń, które kupuje się w różnych sytuacjach. Nie wszystkie są też obowiązkowe. Dobrowolne ubezpieczenie OC to, przykładowo, ubezpieczenie dla firm. Dzięki niemu w sytuacji, gdy przez błąd pracowników firmy ucierpi osoba postronna, to ubezpieczyciel wypłaci jej odszkodowanie.

Istnieje oczywiście znacznie więcej ubezpieczeń Odpowiedzialności Cywilnej. Większość ludzi posiada jednak tylko obowiązkowe ubezpieczenie, które musi posiadać każdy właściciel samochodu.

Photo credit: „Stròlic Furlàn” – Davide Gabino via Foter.com / CC BY-ND