Trychologia jest stosunkowo młodą dziedziną medycyny, która za swój główny obszar działania przyjęła skórę głowy oraz włosy. Nazwa, jak w wielu innych przypadkach nauk medycznych, wywodzi się z greki (trikhos – włos). Dziedzina ta zajmuje się diagnozowaniem problemów związanych ze skórą głowy oraz włosami. Nie tylko szuka przyczyn, ale również proponuje konkretne zabiegi i środki, by zwalczać dolegliwości.
Historia trychologii
Trychologia jako nauka zadebiutowała w roku 1860 w Londynie. To właśnie tam profesor Wheeler rozpoczął badania nad procesem wypadania włosów. I to właśnie rozpoczęcie tych badań uznaje się za początek trychologii. W Polsce trychologia pojawiła się dopiero w roku 1970 za sprawą Wojciecha Kostaneckiego i wydanej przez niego książki „Choroby włosów”.
Obecnie trychologia jest już samodzielną dziedziną studiów medycznych. Niektóre uczelnie idą nawet krok dalej i otwierają osobne kierunki poświęcone trychologii. Wiedzę z tej dziedziny można również uzyskać na różnego rodzaju kursach poświęconych tej tematyce. Międzynarodowe Stowarzyszenie Trychologów działa od roku 1974. Zostało założone na Uniwersytecie Południowej Kalifornii i jest organizacją non-profit.
Kiedy do trychologa?
Wybierając się do specjalisty trychologa warto sprawdzić zawczasu jego kompetencje. Istotną różnicą jest ukończenie studiów o tym kierunku, w przeciwieństwie do kursów doszkalających. Decydując się na pomoc specjalisty warto wybrać tego o jak najlepszych kompetencjach. Do trychologa wybieramy się nie tylko w przypadku stwierdzenia wypadania włosów. Specjalista – trycholog pomoże nam również w przypadku tak poważnych schorzeń jak łojotokowe zapalenie skóry, łupież czy łuszczyca. Zgłaszamy się do niego również z wszelkimi podrażnieniami i stanami zapalnymi skóry głowy.
Przebieg badania trychologicznego
Wizyta u trychologa często wykazuje, że zły stan włosów może być efektem innych problemów zdrowotnych w naszym organizmie. Dobry specjalista przed przystąpieniem do właściwego badania postara się o jak najbardziej dokładny wywiad dotyczący stanu zdrowia pacjenta, w tym chorób na które obecnie cierpi, przebytych schorzeń, a także trybu życia, jaki zazwyczaj prowadzi. Wybierając się do trychologa warto więc zabrać ze sobą wyniki ostatnich badań i inną posiadaną dokumentację medyczną.
Przygotowując się do wizyty warto pamiętać o tym, by w jej dniu nie myć głowy. Możemy zrobić to dzień wcześniej. Badanie trychologiczne jest nieinwazyjne, a co za tym idzie, jest bezbolesne i poza unikaniem mycia głowy nie wymaga dodatkowych przygotowań. Porządny gabinet trychologiczny powinien być wyposażony w urządzenie umożliwiające duże powiększenie obrazu skóry głowy. Badanie z 400 powiększonym obrazem skóry głowy pozwala na wykrycie problemów normalnie niewidocznych, często również ustalić ich przyczynę.
W trakcie badania trychologicznego może być również zbadany skład pierwiastkowy naszych włosów. Jego analiza pozwoli określić jak wygląda nasza dieta czy też ewentualne niedobory żywieniowe. Włosy są świetnym nośnikiem informacji również jeśli chodzi o ekspozycję organizmu na działanie pierwiastków ciężkich czy trucizn. Włosy przekazują również informację o ewentualnych zaburzeniach hormonalnych. Przykładowo zawarty w nich poziom jodu może wskazywać na schorzenia tarczycy. Różnice w składzie pierwiastkowym włosa można powiązać również z innymi chorobami związanymi z przemianą materii, cukrzycą, dną moczanową, hiperlipidemią czy osteoporozą.