Czym jest mycie suchym lodem?

czym jest suchy lód

Zastosowanie suchego lodu jest znacznie szersze, niż tylko widowiskowe pokazy kulinarne, z jakimi często się spotykamy. Suchy lód jest niczym innym jak sprężonym CO2,  który przy użyciu nowoczesnej technologii znalazł zastosowanie jako środek czyszczący. Głównie w branży przemysłowej

Zasada działania suchego lodu

Czyszczenie, a w zasadzie mycie suchym lodem, to inaczej mycie za pomocą silnie sprężonego dwutlenku węgla, który jest „wystrzeliwany” z urządzania czyszczącego. Sam proces jest łudząco podobny do piaskowania, gdzie również usuwane są zanieczyszczenia ze stali lub metali nieżelaznych, z tą różnicą jednak, że suchy lód ma właściwości czyszczące, które są całkowicie bezinwazyjne. Suchy lód w  żaden sposób nie wpływa na strukturę, czy też powłokę materiału. Jest środkiem myjącym, nie jest zaś środkiem zdzierającym warstwę, jak to jest w przypadku śrutu lub piasku podczas śrutowania. Sam proces mycia jest procesem stosunkowo prostym, odbywa się przy użyciu specjalnego urządzania, które pozwala wyrzucić CO2 z dużym ciśnieniem bezpośrednio na myty przedmiot.

 Technologia i efektywność mycia suchym lodem

Jako, że technologia wykorzystywania suchego lodu do mycia części mechanicznych czy też elementów konstrukcji jest stosunkowo mało popularna, warto przybliżyć ją tym, którzy się do niej nie przekonali. Zacznijmy od tego, że jest to technologia bardzo ekologiczna. Brak tutaj środków chemicznych, czy też jakichkolwiek produktów ubocznych powstających podczas mycia.

Technologia pozwala na szybkie i precyzyjne czyszczenie nawet wielkogabarytowych elementów, stąd rośnie jej wykorzystanie głównie w przemyśle, gdzie osady, smary, oleje oraz inne zanieczyszczenia są problematyczne do wyczyszczenia, natomiast zastosowanie chemii w przypadku maszyn nie zawsze jest możliwe. Szczególnie często stosuje się więc suchy lód w branży spożywczej, głównie do mycia maszyn produkcyjnych w tym sektorze przemysłu.

Efektywność wykorzystania suchego lodu jest bardzo wysoka. Prosty system mycia, który przypomina nieco wykorzystanie myjki ciśnieniowej, pozwala na dotarcie w trudnodostępne miejsca. Jest to więc system bardzo efektywny, a także niebywale szybki w zastosowaniu. Brak jakichkolwiek śladów pozostawionych przez suchy lód na powierzchniach mytych należy także do ważnych czynników, które niejednokrotnie mogą determinować użycie tego systemu mycia.

 Reasumując

Niewykluczone, iż mycie suchym lodem w niedalekiej przyszłości całkowicie wyprze inne technologie myjące w branży przemysłowej. Jest to rozwiązanie niezwykle przyjazne dla środowiska, łatwe w zastosowaniu, szybkie i jednocześnie precyzyjne. Brak chemikaliów oraz odpadów powoduje, że jest to system wyjątkowo efektywnie wykorzystywany w branży spożywczej.  Jego skuteczność oraz dokładność zostały również docenione w innych branżach, na przykład w przemyśle ciężkim czy też w branży automotive.