Badanie mięśnia serca, którym jest echokardiografia, jest bezinwazyjnym badaniem mięśnia sercowego które ma na celu skontrolowanie pracy serca, mięśnia sercowego, i również wszystkich tkanek tworzących oraz otaczających mięsień serca. Echo serca, jak sama nazwa sugeruje, jest badaniem diagnostycznym na podstawie fal dźwiękowych. Fale te, „wyprowadzone” przez głowicę odbijają się od „przeszkody”, jaką jest serce, wykonując zarazem ich wyjątkowo precyzyjny obraz. Jest to wyjątkowo niezawodna oraz równocześnie całościowo nieinwazyjna technika wykonywania badania mięśnia serca, którą możemy rozpoznać zmiany takie jak:
- zmiany budowy serca,
- zaburzenia w przepływie krwi,
- schorzenia zastawek serca
- nieprawidłowości w pracy komór i przedsionków,
- liczne przemiany oraz kołatanie serca.
Echo serca cena jest badaniem, które realizuje się ze względu albo też kiedy stanowią przesłanki o niewłaściwą pracę mięśnia serca. Badanie echokardiografem wykonywa się ponadto w sytuacji kiedy serce pacjenta traci moc wydolnościową oraz cyklicznie po przebytym zawale. Podczas problemów i chorób sercowych czy podczas nowotworu, jak również w tym przypadku, gdy serce pracuje wadliwie.
Przygotowanie do badania
Echo serca jako badanie jest całkowicie nieinwazyjne i nie boli. Możemy wykonania go właściwie w dowolnej chwili. Lekarz przed badaniem prosi o zdjęcie górnej partii ubrania. Badanie polega na prowadzeniu głowicy urządzenia po klatce piersiowej, w miejscu usadowienia serca, w taki sposób ażeby sprawdzić jego budowę.
Najczęściej zadawane pytania związane z badaniem
Czy panie ciężarne mogą podchodzić do badania echa serca?
Mogą. Nie ma żadnych przeciwwskazań do wykonywania tego badania u kobiet ciężarnych.
Z jaką częstotliwością winno się wykonywać echokardiografię?
Zdeterminowane jest to od rozlicznych elementów. Pacjenci, którzy przechodzili dolegliwości sercowe, a także mają problemy z sercem, muszą badać serce regularnie. Natomiast pozostali, wtedy kiedy wystąpią konkretne niepokojących objawów.
Czy echo serca może być groźne?
Nie, w żaden sposób. To badanie polega na działaniu ultradźwięków na klatkę piersiową. Więc jest to badanie całkowicie bezinwazyjne a ponad to jeszcze bezbolesne. Dotychczas pokazano, aby fale ultradźwiękowe miały wpływ na żywe organizmy.