Atopowe zapalenie skóry jest uważana za chorobę cywilizacyjną, którą łatwo można pomylić ze zwykłym uczuleniem. Należy do grupy chorób alergicznych, która dotyka głównie dzieci. Jej podstawą są zaburzenia immunologiczne, która pojawia się tuż obok innych objawów jak astma czy też katarem siennym.
Atopowe zapalenie skóry i jej przyczyny
Długo można zastanawiać się co wywołuję tę chorobę. Jednym z nich są po prostu geny, które pełnią odpowiednią predyspozycje do powstawania reakcji alergicznych. Wina może leżeć także w nieprawidłowo działającym układzie immunologicznym. Duży wpływ mogą mieć tutaj czynniki środowiskowe jak na przykład alergeny. Jeśli w rodzinie zdarzały się osoby chore na astmę czy też inną formę alergii, to duże prawdopodobieństwo, że taka osoba będzie miała atopowe zapalenie skóry. Jak się okazuje, osoby, które są narażone na ten rodzaj stanu zapalnego rodzą się troszkę z innymi właściwościami skóry. Posiadają zaburzoną barierę ochronną, przez co nie działa tak jak powinna. Zaburzenie dotyka całą powierzchnię skóry, która objawia się zazwyczaj wysypką. Przez co uległo zmniejszeniu naturalne nawilżenie skóry i podniesienie jej pH. Większość zaburzeń dotyczy warstwy lipidowej naskórka.
Przyczyny środowiskowe
Atopowe zapalenie skóry to po prostu reakcja alergiczna. Występuje wtedy, kiedy układ odpornościowy uzna, że dana substancja zagraża człowiekowi. Stan zapalny jest reakcją obronną, dlatego w ten sposób stara się usunąć szkodliwy czynnik. Skóra wygląda w ten sposób dużo gorzej, gdyż nie posiada naturalnej bariery ochronnej. Jednym z alergenów może być chociażby kurz, produkty zbożowe czy też częste mycie, które pozbawia skórę naturalnej warstwy ochronnej. Do grupy objawów można zaliczyć uczucie swędzenia. Dość łatwo można atopowe zapalenie skóry pomylić z łuszczycą. Ostry przebieg choroby występuje w postaci wykwitów skórnych. Pojawia się w miejscu, gdzie skóra była w dużym stopniu narażona na działanie substancje drażniące. Leczenie dopasowujemy do konkretnych objawów, które wystąpiły na powierzchni skóry. Są to między innymi maści, leki immunosupresyjne, antybiotyki czy też fototerapia. Chorując na atopowe zapalenie skóry powinniśmy unikać jej suchości i łagodzić objawy odpowiednią pielęgnacją.