Uczulenie na białko mleka krowiego najczęściej daje o sobie znać już w okresie wczesnego dzieciństwa. Objawy tej przypadłości nie są typowe, co może spowodować błędną diagnostykę. Niewłaściwa dieta w przypadku tej dolegliwości może spowodować poważne konsekwencje zdrowotne.
Czym jest alergia na białko mleka krowiego?
Objawy alergiczne powoduje najczęściej kazeina, która stanowi zdecydowaną większość białek mleka. 20% to białka serwatkowe. Te składniki swoich właściwości alergizujących nie tracą nawet pomimo przetworzenia. Z tego powodu wyroby na bazie mleka, takie jak sery, również mogą uczulać.
Ryzyko wystąpienia tego typu alergii pokarmowej znacząco wzrasta w przypadku, gdy przynajmniej jeden z rodziców jest alergikiem. Chorują dzieci w wieku do lat trzech, prawdopodobieństwo wystąpienia tej alergii u młodzieży i dorosłych jest dużo mniejsze, ale nadal istnieje.
Objawy i diagnoza alergii na białko krowie
Alergia na białko mleka krowiego daje wiele objawów, spośród których nie wszystkie łączą się bezpośrednio z przewodem pokarmowym. Na skórze pojawić się może rumień oraz pokrzywka, a osoba dotknięta chorobą może intensywnie się drapać z powodu świądu. Oczy często bywają zaczerwienione i intensywnie łzawią. Objawy alergii to także kaszel, katar, a nawet duszności. U małych dzieci pojawiają się kolkowe bóle brzucha. Towarzyszą im nudności oraz refluks żołądkowo-przełykowy.
Diagnozę lekarską potwierdzą przeprowadzone badania diagnostyczne. Podstawą jest wykonanie testów skórnych. W badaniu krwi oznacza się aslgE. W przypadku dzieci często stosowaną metodą diagnostyczną, są testy prowokacji pokarmowej. Polegają one na wyeliminowaniu z diety wszystkich produktów, w których znaleźć się mogą białka mleka krowiego. W przypadku niemowląt karmionych piersią, dieta eliminacyjna dotyczy produktów spożywanych przez ich matki. Jeżeli dieta bez-mleczna nie wyeliminuje problemów zdrowotnych, świadczy to o braku alergii i konieczności poszukiwania innego wytłumaczenia objawów.
Dieta
W przypadku alergii na białko mleka krowiego podstawą jest troska o utrzymanie prawidłowej diety. Z jadłospisu należy wyeliminować mleko i jego przetwory pod każdą postacią. Chora osoba najczęściej nie może jeść również wołowiny oraz cielęciny. Ostrożnie należy podchodzić do podawania dziecku wypieków. W niektórych przypadkach zawarte w nich białka mleka nie działają alergizująco, ale nie jest to regułą. Dzieci karmione mlekiem modyfikowanym muszą zostać przestawione na specjalną mieszankę hydrolizowaną. Białko może skrywać się w nawet pozornie odległych od mleka produktach, takich jak pieczywo, chipsy, makarony oraz słodycze.
Mleko i jego przetwory to główne źródło wapnia w diecie, zwłaszcza małego dziecka. Aby nie brakowało mu tego niezbędnego w rozwoju pierwiastka, należy zadbać o jego dostarczenie w innych produktach. Należy jeść sporo jarmużu. Polecane są również suszone owoce, chociaż w tym przypadku sprawdzić należy w wyniku jakiego procesu produkt został wysuszony. Witaminę D uzupełnią ryby morskie, z których absolutnie nie można zrezygnować.