Czym dokładnie zajmuje się ginekolog położnik?

czym-dokladnie-zajmuje-sie-ginekolog-poloznik

Ginekologia i położnictwo to dziedziny medycyny, które nawzajem się uzupełniają. W Polsce studenci medycyny, którzy chcą być ginekologami, muszą również odbyć zajęcia z położnictwa. Każdy ginekolog jest zatem jednocześnie położnikiem, co oznacza, że może leczyć choroby żeńskiego układu płciowego oraz prowadzić pacjentki w ciąży. Niektórzy lekarze na co dzień skupiają się tylko na jednej z tych dziedzin, pracując na przykład na oddziałach położniczych.

Ginekologia, czyli zdrowie kobiety na pierwszym miejscu

Każda kobieta powinna być pod opieką ginekologa i zgłaszać się na regularne wizyty. Profilaktyka ma ogromne znaczenie w ginekologii, ponieważ pozwala odpowiednio wcześnie wykryć niepokojące zmiany w obrębie narządów rodnych kobiety, takie jak guzy, torbiele, a także różnego rodzaju wady wrodzone. Oprócz tego, do ginekologa należy zgłosić się wtedy, gdy pojawią się dolegliwości, które mogą wskazywać na choroby lub infekcje narządów rodnych. Lekarz przeprowadzi standardowe badanie ginekologiczne, które może być rozszerzone o badanie obrazowe. Może również zlecić badania laboratoryjne, pozwalające wykryć np. zaburzenia gospodarki hormonalnej czy toczące się w organizmie infekcje. Biorąc pod uwagę powyższe, warto wybrać prywatny gabinet, który jest dobrze zaopatrzony i oferuje możliwość wykonania wielu badań na miejscu. Jedną z takich placówek jest Gabinet Ginekologiczny dr n. med. Anny Kluz-Kowal w Białymstoku.

Ginekolog opiekuje się kobietami w każdym wieku. Służy radą młodym kobietom, które chcą bezpiecznie rozpocząć współżycie. Z kolei ginekolog dziecięcy zajmuje się pomocą dzieciom, które np. cierpią na zaburzenia hormonalne lub występują u nich nieprawidłowości w rozwoju narządów płciowych. Z pomocy ginekologa korzystają także kobiety, które są w wieku menopauzalnym i chcą złagodzić dokuczliwe objawy.

Czym na co dzień zajmuje się ginekolog położnik?

Kobiety spodziewające się dziecka wybierają lekarza prowadzącego, którego będą odwiedzać przez cały okres ciąży. Zastanawiają się czasem, czy powinny wybrać ginekologa, czy położnika, jednak tak jak wspomnieliśmy wcześniej, każdy ginekolog jest jednocześnie położnikiem i może prowadzić ciążę. Warto jedynie sprawdzić, czy wybrany lekarz ma doświadczenie w pracy na oddziale położniczym. Ginekolog położnik jest dla ciężarnej przewodnikiem, który przeprowadza ją przez kolejne trymestry ciąży, dbając zarówno o zdrowie przyszłej mamy, jak i jej dziecka. Przedstawia pacjentce harmonogram badań oraz prowadzi kartę ciąży. Lekarz przygotowuje pacjentkę do porodu, stale monitorując stan rozwijającego się płodu i odpowiednio reagując na ewentualne komplikacje.