Czym charakteryzują się miękkie soczewki kontaktowe?

soczewki-kontaktowe

Soczewki kontaktowe to obok okularów najpopularniejsza metoda korekcji wad wzroku. Umieszczane są bezpośrednio na oku i pokrywają jego rogówkę, dzięki czemu mogą pełnić funkcje lecznicze, ale także opatrunkowe lub kosmetyczne. Istnieje wiele ich rodzajów, które różnią się od siebie przeznaczeniem, sposobem noszenia, zastosowaniem, a także materiałem, z jakiego zostały wykonane. W Polsce w najpowszechniejszym użyciu są soczewki kontaktowe miękkie. Z artykułu dowiesz się, czym się charakteryzują.

Podstawowy podział szkieł kontaktowych to soczewki twarde i miękkie. Pierwsze z nich stosowane są najczęściej do wyrównania bardziej skomplikowanych wad refrakcji i należy dobierać je indywidualnie. Z kolei soczewki miękkie są znacznie bardziej uniwersalne i umożliwiają korekcję wad wzroku, jednak głównie tych podstawowych. Poznaj ich wady i zalety.

Zalety i wady miękkich soczewek kontaktowych

Do największych zalet miękkich soczewek kontaktowych należy wspomniana już uniwersalność. Elastyczna struktura i uniwersalne geometrie sprawiają, że można je dopasować do większości pacjentów i sprawdzą się w wyrównaniu podstawowych wad wzroku. Dzięki zastosowaniu do ich produkcji materiałów silikonowo-hydrożelowych, pozwalają na wysoką transmisję tlenu przez soczewkę, co jest niezbędne dla zapewnienia prawidłowej fizjologii oka. Najczęściej występują w wariantach miesięcznych, dwutygodniowych i dziennych, dzięki czemu dają pacjentowi możliwość dostosowania do indywidualnych potrzeb. Zwykle mają średnicę od 13 do 15 mm, co zapewnia w miarę łatwą aplikację. Elastyczna struktura sprawia, że są komfortowe w noszeniu i zapewniają szybką adaptację. Do ich pielęgnacji używa się powszechnie dostępnych płynów przeznaczonych do tego typu zastosowań. Niebywałą zaletą jest także znacznie niższa cena niż w przypadku soczewek twardych.

Mimo licznych zalet, miękkie soczewki kontaktowe posiadają również pewne wady. Przede wszystkim nie sprawdzą się przy wyrównaniu skomplikowanych wad refrakcji, które wymagają soczewki w pełni spersonalizowanej i najczęściej jest to wtedy soczewka twarda. Nie nadają się do leczenia stożka rogówki, nie zaleca się ich także przy zespole suchego oka. Charakteryzują się także znacznie mniejszą trwałością niż soczewki twarde.

Jak dobrać soczewki miękkie?

Soczewki miękkie są uniwersalne i powszechnie dostępne, wiele osób twierdzi więc, że można je dobrać samodzielnie. O opinię w tej sprawie poprosiliśmy lekarza okulistę z Centrum okulistyki dla dzieci i dorosłych. Jak twierdzi nasz rozmówca, soczewki te mimo uniwersalnej budowy pod żadnym pozorem nie mogą być samodzielnie dobierane do wady. Nie można również zmieniać producenta soczewek, nawet, jeśli podawane parametry krzywizny podstawy są jednakowe. Już od wielu lat przestała obowiązywać zasada budowy soczewki tylko o jednej krzywiźnie bazowej, a podane parametry na opakowaniu mają raczej charakter zwyczajowy i orientacyjny. Każda soczewka musi zatem zostać dopasowana przez okulistę, a zalecane terminy kontroli nie mogą być dłuższe niż 6 miesięcy. Należy tego przestrzegać, ponieważ samodzielne działanie może przynieść znacznie więcej szkody niż pożytku.

Podsumowując, soczewki kontaktowe miękkie sprawdzą się przy większości typowych wad wzroku, trzeba jednak pamiętać, że decyzja o ich użyciu powinna być zawsze poprzedzona wizytą u lekarza okulisty.