Czy za skradziony samochód przysługuje odszkodowanie?

czy-za-skradziony-samochod-przysluguje-odszkodowanie

W wyniku zdarzeń losowych może się zdarzyć, że samochód osobowy zostanie skradziony. Podstawową czynnością, jaką należy wtedy wykonać, jest zawiadomienie policji, która przyjmie zgłoszenie i rozpocznie poszukiwania pojazdu. Jeżeli nie przyniesie to rezultatu, właściciel auta straci swój dorobek. Jednak z pomocą może przyjść firma, która wspomoże go w uzyskaniu odszkodowania od powstałej szkody.

Jak postępować w przypadku kradzieży samochodu?

Kiedy właściciel samochodu zobaczy, że jego własności nie ma w miejscu, w którym ją pozostawił, musi niezwłocznie powiadomić o tym policję. Przybyły pod wskazany adres patrol przyjmie zgłoszenie od poszkodowanego i rozpocznie dochodzenie w tej sprawie. Powszechną praktyką jest podanie numerów rejestracyjnych dyżurnemu, który roześle go pozostałym mundurowym i przy odrobinie szczęścia auto może zostać odnalezione.

Jednak statystyki pokazują, że pozytywnym wynikiem kończy się niewiele takich spraw. Złodzieje często zmieniają tablice, przez co szybkie złapanie sprawców nie jest łatwe. Natomiast coraz częściej w pojazdach montowane są lokalizatory GPS, które mogą wskazać, gdzie w danej chwili znajduje się auto.

Czy za skradziony pojazd przysługuje odszkodowanie?

Jeżeli pojazdu nie uda się odnaleźć, właściciel pozostaje bez samochodu oraz pieniędzy, które zainwestował. Z pomocą może wtedy przyjść ubezpieczenie AC – Auto Casco. Taka polisa nie jest obowiązkowa, jednak warto ją posiadać, chociażby na wypadek opisywanej sytuacji. Towarzystwa Ubezpieczeniowe często jednak nawet w przypadku posiadania takowej polisy kwestionują kradzież i nie chcą wypłacić należnych środków.

Najczęstszą przyczyną odmowy wypłaty ubezpieczenia jest domniemanie, że właściciel nie zabezpieczył pojazdu w odpowiedni sposób. Rozumie się przez to pozostawienie auta otwartego lub z uchylonymi szybami, zagubienie jednego z kluczyków etc. Niechęć i podejrzliwość Towarzystw Ubezpieczeniowych wzięła się z faktu, że wiele zgłoszeń zdarza się być próbą wyłudzenia odszkodowania.

Co zrobić, żeby uzyskać odszkodowanie za skradziony pojazd?

W przypadku, kiedy dojdzie do kradzieży pojazdu, właściciel ma dwie możliwości uzyskania odszkodowania. Pierwszą metodą jest samodzielna próba uzyskania środków finansowych od Towarzystwa Ubezpieczeniowego. Musi on wtedy sam zajmować się wszelkimi wymaganymi dokumentami i kontaktować się z placówką Ubezpieczyciela w celu zgłaszania kolejnych wymaganych informacji oraz przekazać niezbędne dokumenty.

Drugą metodą jest skorzystanie z usług biura odszkodowań. Taką działalność prowadzi na terenie całej Polski Spółka Meritum. Wspomaga ona swoją działalnością klienta i wspiera go doświadczeniem. Zwiększa to znacząco szanse na pozytywne rozwiązanie sprawy i wypłatę odszkodowania od Towarzystwa Ubezpieczeniowego.