Gotówka odchodzi powoli do lamusa. Okazuje się, że w Szwecji nawet 80% transakcji zakupowych wykonuje się drogą elektroniczną. Tam nawet uliczni sprzedawcy gazet posiadają terminale do obsługi kart płatniczych. W Polsce karty płatnicze posiada 66% osób. Korzysta z nich prawie 90% Polaków w przedziale wiekowym 20-44 lata. Bez wątpienia era płatności plastikową kartą wypiera tradycyjną gotówkę.
Podstawy bankowości
Należy nastawić się przede wszystkim na bankowość zdalną. Już teraz większością kont możemy zarządzać za pośrednictwem specjalnych platform internetowych. Kiedy nasze dzieci dorosną, będzie to już standard.
Banki działające w Polce oferują konta osobiste i konta oszczędnościowe dla klientów w wieku już od 13 roku życia. To świetna okazja, by rozpocząć wdrażanie dziecka w mechanizmy ich obsługi. Dzięki temu nauczy się nie tylko podstaw zarządzania zgromadzonymi środkami pieniężnymi, ale pozna również możliwości ich pomnażania.
Jak założyć konto dla dziecka?
Osoby niepełnoletnie mogą posiadać konto w banku, mogą też nim dowolnie zarządzać. Aby takie założyć, niezbędna jest jednak zgoda rodzica. Większość banków oferuje konta oszczędnościowe, które zakładane są na podstawie dowodu osobistego rodzica oraz legitymacji szkolnej dziecka. Coraz częściej można je zakładać drogą online, wypełniając odpowiedni wniosek. Wymogiem może być posiadanie rachunku w konkretnym banku przez rodzica.
Dodatkowe warunki
Nowoczesne konta dla dzieci i młodzieży są otwierane i prowadzone za darmo. Jego posiadacz może wykonywać dowolne wpłaty i wypłaty oraz przelewy internetowe. Najlepiej wybierać konta oszczędnościowe, które są korzystnie oprocentowane (oprocentowanie podawane jest najczęściej w skali roku). Warunkiem mogą być minimalne miesięczne wpłaty – w dobrym banku będzie to tylko 1 złotych.
Korzyści z posiadania konta dla dziecka
Korzyści z posiadania takiego rachunku czerpią zarówno rodzice, jak i dzieci. Konto można zasilać na odległość – na przykład, kiedy dziecko jest na wakacjach. Pociecha nie nosi zaś przy sobie gotówki, dzięki czemu nie naraża zgromadzonych środków na zgubę czy kradzież. Ogromną zaletą jest też nauka zarządzania finansami. W przypadku konta oszczędnościowego uczy się też inwestować swoje pieniądze.
Na co zwrócić szczególną uwagę przy wyborze konta?
W przypadku konta oszczędnościowego priorytetem będzie oczywiście wysokość oprocentowania. Ważne są również opłaty – idealne konto będzie otworzone i prowadzone bezpłatnie, a na rachunku wymagana będzie minimalna, niewielka kwota.
Dobrze jest też sprawdzić warunki wypłat gotówki – w których bankomatach i ile jest takowych w pobliżu miejsca przebywania dziecka? Rodzice chcąc sprawować nadzór, powinni mieć też możliwość ustalenia limitów wypłat gotówki oraz przeprowadzania transakcji zakupowych. Dzięki temu dziecko nie straci wszystkich zasobów w jeden dzień.
Przygotowanie dziecka
Decydując się na założenie konta bankowego dla dziecka, należy nauczyć je sposobu korzystania z tego produktu. Obsługa poruszania się i wykonywania operacji online powinna być priorytetem. Ważna jest też wiedza dotycząca użytkowania karty płatniczej.
Uwagę należy skupić również na aspekcie bezpieczeństwa. Niedzielenie się kodem PIN karty czy porady na temat zachowania w przypadku zgubienia karty muszą być podstawą jeszcze zanim dziecko będzie mogło korzystać z plastikowego pieniądza.