Czy warto sadzić miskanty chińskie w ogrodzie?

Wracasz do domu po ciężkim dniu i pragniesz zrelaksować się w ciszy, w towarzystwie natury i z lampką wina w ręku? Takiego stanu nie uda Ci się osiągnąć, gdy nie masz odpowiednich warunków w swoim ogrodzie. Aby Twój ogród prezentował się zjawiskowo i nadawał się, do codziennego wypoczynku musisz o niego odpowiednio zadbać. W tym celu, oprócz pielenia roślin, koszenia trawy, podlewania grządek i strzyżenia żywopłotu, możesz również sadzić miskanty.

Trawy ogrodowe, które nadają lekkości ogrodu

Sadzenie nowych roślin w ogrodzie to najciekawsze zajęcie każdego pasjonata ogrodnictwa. Równie ciekawy jest też sam proces zakupowy. Przebieranie w setkach różnych odmian, wybieranie odpowiednich kolorów i tworzenie z nich najróżniejszych kompozycji kwiatowych. O takich chwilach po ciężkim dniu w korpo, czy po prostu w pracy, marzy niejeden ogrodnik.

Na rynku istnieje wiele różnych roślin, z których możesz tworzyć ciekawe zestawienia w swoich rabatach. Jednymi z najciekawszych i zarazem najpopularniejszych w ostatnim czasie roślin do ogrodu, są trawy ozdobne. Szczególną uwagę warto w tym miejscu poświęcić miskantom chińskim, które nadają lekkości każdej posesji, na której się znajdują.

Oryginalna dekoracja ogrodu

Miskant chiński gracillimus charakteryzuje się bujnym pokrojem i stanowi bardzo ciekawą i oryginalną dekorację dla ogrodu. Możesz uprawiać go zarówno na stanowiskach samodzielnych, jak i wykorzystywać go w formie tła dla innych roślin. Z racji tego, że jest to odmiana niezwykle prosta w uprawie, nie będziesz mieć z nią większych problemów. Niemniej jednak pamiętaj, aby z początku odpowiednio zadbać o roślinę – wrócimy do tego tematu nieco później.

Gracillimus słynie ze swoich regularnych i kulistych kęp, które cechuje przepiękny głęboki odcień zieleni. Spośród innych traw ozdobnych wyróżniają go jego wąskie liście, z których można stworzyć bajkowe kompozycje. Co ciekawe miskant chiński gracillimus ma również swoje własne kwiatostany, które po pojawieniu się w drugiej połowie lata, mogą utrzymywać się od sierpnia, aż do pojawienia się pierwszych przymrozków.

Tego typu miskanty prezentują się niebywale atrakcyjnie na stanowiskach z oczkiem wodnym lub grupowo u nasad altan. Możesz wykorzystywać je również, jako dopełnienie ogrodzenia. W formie żywopłotu (opcja dla dużych ogrodów) zapewnią nie tylko cień, ale też intymność, jakiej z reguły oczekuje się od przydomowych ogrodów.

Jak dbać o miskanty?

Gracillimus ma wzniesiony i kępiasty pokrój, który po 2-3 latach może uformować się na stałe. Dzięki temu, że nie należy do roślin inwazyjnych, będziesz w stanie kontrolować jego rozrost i dostosować do warunków panujących w Twoim ogrodzie. Roślina dorasta przeciętnie do 2 metrów wysokości i nie jest zbyt wymagająca. Niemniej jednak nie przepada za zacienionymi stanowiskami.

Sadząc ją na słonecznym i wilgotnym stanowisku o przepuszczalnej glebie, zapewnisz jej odpowiednie warunki do życia. W innym wypadku może się nieestetycznie pokładać na ziemi.

Miskanty przycina się na wiosnę i w początkowej fazie ich rozwoju lepiej ochraniać je zimą. W późniejszym czasie będą już w stanie przetrwać zimę samodzielnie. Warto pamiętać również o tym, aby zabezpieczać glebę i nasadę rośliny grubą warstwą kory lub szyszek. Aby dobrze rosła, stosuj nawozy wieloskładnikowe.

Odpowiadając na pytanie nagłówkowe: warto sadzić miskanty chińskie, ponieważ nie tylko nadają im lekkości (ich falujące na wietrze liście prezentują się naprawdę zjawiskowo), ale też nie sprawiają większych problemów, dlatego stanowią ciekawą alternatywę dla innych tego typu roślin.