Czy warto kupować maszyny rolnicze na kredyt?

Jeśli jesteś rolnikiem i chcesz rozwijać swoje gospodarstwo, z pewnością nie raz będziesz musiał skorzystać z zewnętrznej pomocy finansowej. Czy kupowanie pojazdów i maszyn rolniczych na kredyt może się opłacać? Sprawdzamy!

Zakup maszyn rolniczych na kredyt – zalety i wady

Nie ulega wątpliwości, że możliwość odroczonej, ratalnej płatności to zawsze duża ulga dla portfela rolnika, nawet jeśli dysponuje pewną gotówką „na czarną godzinę”. W końcu trzeba brać pod uwagę niestabilność zarobków w tej branży oraz to, że w niektóre miesiące poza sezonem tych zarobków po prostu nie ma – gotówka przyda się więc na pokrycie bieżących spraw.

Kredyty rolnicze cechują się zazwyczaj dość korzystnymi warunkami, co odróżnia je od tych konsumenckich dostępnych w bankach dla każdego. Rolnicy mogą liczyć m.in. na indywidualne dopasowanie harmonogramu spłat do kalendarza pracy czy też na wyższe kwoty kredytu z minimalnym zabezpieczeniem.

Trzeba jednak przyznać, że sam proces otrzymania kredytu z banku może nastręczyć nieco trudności. W końcu wiąże się z nim sporo formalności, a ostateczna decyzja i tak zależy od Twojej zdolności kredytowej.

Leasing rolniczy jako alternatywa dla kredytu

Rolniczy szukający sposobu na sfinansowanie zakupu pojazdów czy maszyn rolniczych mogą też skorzystać z alternatywy w postaci leasingu rolniczego. Co go wyróżnia?

– decydując się na wzięcie maszyny w leasing, musisz się przygotować na znacznie mniejszą liczbę formalności niż w przypadku leasingu;

– na decyzję będziesz czekać krócej niż w przypadku leasingu – w końcu leasingodawca nie będzie sprawdzać Twojej historii kredytowej;

– leasing opłaca się szczególnie wtedy, gdy jako rolnik prowadzisz działalność gospodarczą. Raty leasingowe mogą bowiem zostać wliczone do kosztów jej prowadzenia, a tym samym obniżyć wysokość należnego podatku;

– biorąc coś w leasing nie obniżasz swojej zdolności kredytowej. W praktyce oznacza to po prostu, że równolegle z leasingiem możesz też wziąć w banku inny kredyt inwestycyjny na rozwój gospodarstwa – o ile czujesz się na siłach, by spłacać dwa zobowiązania w jednym czasie;

– pod koniec spłaty leasingu masz dwa wyjścia: wykupić leasingowaną maszynę lub też wziąć w leasing kolejną – aby zawsze pracować na na najnowocześniejszym sprzęcie.

Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj: Leasing na zakup maszyn rolniczych – za i przeciw.

Kiedy jednak warto wziąć kredyt?

Choć leasingi rolnicze kuszą małą ilością formalności i dość łatwą dostępnością, istnieją sytuacje, w których rolnikowi po prostu bardziej opłaca się wziąć kredyt na zakup maszyn rolniczych. Tak jest przede wszystkim wtedy, gdy chcesz je kupić z częściową dopłatą unijną. W takiej sytuacji musisz nabyć je na własność, a w przypadku leasingu nie ma takiej możliwości – to leasingodawca pozostaje ich właścicielem, a Ty je jedynie użytkujesz. Przemyśl więc dobrze swoją sytuację i wybierz takie rozwiązanie, które najlepiej się w niej sprawdzi!