
Wiele słyszy się o tym, że inwestowanie w nieruchomości jest opłacalne – nawet dużo bardziej niż składowanie pieniędzy na koncie w banku. Wielu ludzi lokuje swój kapitał w mieszkania. Czy inwestowanie w lokale użytkowe pod wynajem jest równie opłacalne?
Kilka słów wstępu
Lokale mieszkalne usytuowane na parterze nie sprzedają się tak dobrze jak te, które znajdują się na piętrach. Najprawdopodobniej spowodowane jest to kwestiami bezpieczeństwa – co by nie mówić, łatwiej włamać się do mieszkania na niższych kondygnacjach. Z tego tez powodu coraz częściej najniższa część budynku jest przeznaczana pod lokale usługowe.
Trzeba jednak wspomnieć, że lokale użytkowe są przeważnie droższe niż mieszkalne. Na zakup lokalu pod usługę będziemy musieli przeznaczyć od ok. 300 tysięcy złotych do nawet prawie miliona złotych – wszystko zależy od tego, w jakim mieście kupimy nieruchomość i jaka będzie jego lokalizacja.
Czy warto inwestować w lokal przeznaczony na usługi?
- Za inwestowaniem w lokale użytkowe przemawia wysoka rentowność. Kupując mieszkanie, możemy się spodziewać, że w skali roku zwróci się nam zaledwie 3-5% ulokowanego w nieruchomość kapitału. Z kolei inwestując w lokal usługowy, stopa procentowa może wynieść od 7% do nawet 12%.
- Kupując mieszkanie pod wynajem, musimy je najpierw przygotować do zamieszkania. Nie obejdzie się bez wykończenia lub remontu, co ma przełożyć się na szybszy wynajem. Musimy je także umeblować – chociażby częściowo. Raz na jakiś czas będziemy musieli także ponieść dodatkowe koszty, to znaczy odświeżyć mieszkanie czy wykonać drobne (lub poważniejsze) naprawy. Z kolei wynajmując lokal użytkowy, przeważnie oddajemy najemcy puste pomieszczenie, gotowe pod aranżację – dopiero on dostosowuje go do swojego biznesu.
- W przypadku najmu lokalu użytkowego umowa jest podpisywana zazwyczaj na dłuższy okres czasu. Dzieje się tak z jednego prostego powodu – skoro najemca za własne pieniądze dostosował lokal do swoich potrzeb, dlaczego miałby z niego rezygnować np. po dwóch latach? Z kolei wynajmując mieszkanie, musimy liczyć się z tym, że np. po roku, może zaistnieć sytuacja, że będziemy zmuszeni szukać nowego lokatora. Może się zdarzyć, że nawet przez kilka miesięcy nasz lokal mieszkalny będzie stał pusty, a co za tym idzie – nie będzie na siebie zarabiał.
- Inwestowanie w nieruchomości – czy to mieszkalne czy usługowe – są znakomitym zabezpieczeniem przed inflacją, bowiem wraz z upływem czasu ich wartość rośnie. Lokowanie kapitału w lokale w przypadku ewentualnej inflacji dają również dodatkowe źródło dochodu w postaci opłacanego przez najemców czynszu.
Kupno lokalu użytkowego od dewelopera
Firmy deweloperskie, stawiając inwestycje mieszkalne, przeznaczają część powierzchni budynków właśnie pod lokale użytkowe. Specjalista z Marvipol Development wyznaje: „nasza firma zapewnia dodatkowe korzyści płynące z zakupu lokalu użytkowego. Gwarantujemy odliczenie od inwestycji 23-procentowego podatku VAT, a ponadto pewność, że nieruchomość będzie znajdować się doskonałej lokalizacji – przy ruchliwych ulicach, na dużych osiedlach”.
Ceny nieruchomości z roku na rok drożeją, dlatego jeśli interesuje cię zainwestowanie w lokal użytkowy, nie odkładaj tego zbyt długo.