Czy walutą bitcoin można płacić w polskich sklepach internetowych?

Bitcoin to jedna z najbardziej rozpoznawalnych walut na świecie. Nic w tym dziwnego skoro utworzona w 2009 roku waluta jest jednym z najczęściej omawianych tematów w świecie finansów. Czym jest jednak bitcoin dla zwykłych użytkowników i czy można nim normalnie płacić?

Dla większości z nas bitcoin jest walutą elektroniczną i generalnie trudno się z tą tezą nie zgodzić przynajmniej w odniesieniu do polskiego rynku. W Polsce płatności w realu dotyczą przede wszystkim restauracji i kawiarni, a i to jedynie w większych miastach.

W skali europejskiej można bowiem wskazać kraje, w których płatności bitcoinem w realu są powszechne, m.in. kraje Beneluksu, Wielką Brytanię, Czechy, czy Włochy. Poza Europą bitcoin jest najbardziej popularny oczywiście w Stanach Zjednoczonych.

Zdecydowanie lepiej sytuacja wygląda w sieci. W dobie powszechnego dostępu do Internetu oraz rosnącego zainteresowania Polaków zakupami online, wydaje się, iż każda forma uiszczenia przez konsumenta płatności jest dla przedsiębiorcy okazją do zarobku. A skoro konkurencja naciska z każdej strony, to warto wykazać się elastycznością i akceptować również nowoczesne formy płatności, którą bez wątpienia jest waluta cyfrowa bitcoin.

Doskonałym przykładem innowacji w świecie internetowego biznesu jest portal pyszne.pl, który jest jednym z liderów w swojej branży i oczywiście umożliwia płatności bitcoinami. Rośnie również liczba e-sklepów i firm usługowych, które działając w sieci otwierają się na płatności kryptowalutami. Podążają za tym twórcy platform ecommercowych, czyli silników na których powstają sklepy internetowej. Jednym z popularniejszych jest np. Shoper, który w 2017 rozbudował swój skrypt o możliwość płatności kyptowalutami. Możemy być pewni, że szybko pojawia się kolejni. W rezultacie należy spodziewać się rosnącego zainteresowania ze strony właścicieli sklepów, którzy doceniają niskie koszty obsługi takich transakcji. Zwłaszcza, gdy porównamy je z typowymi płatnościami online. Jak można zatem się spodziewać nowinka w postaci kolejnej formy płatności w naszym ulubionym sklepie internetowym skłoni w najbliższej przyszłości niejednego z nas przynajmniej do wypróbowania kryptowalut.