Czy skręcenie kostki wymaga rehabilitacji?

Skręcenie kostki to jeden z najczęstszych i najbardziej popularnych urazów, na jaki narażony jest ludzki układ kostno- stawowy. Nie jest to przyjemne doświadczenie, w zależności od stopnia może objawiać się lekkim lub całkowicie uniemożliwiającym normalne funkcjonowanie bólem i opuchlizną. Czy kontuzję taką jak skręcenie kostki można wyleczyć samemu czy potrzebna jest rehabilitacja?

Zanim odpowiemy sobie na to pytanie, uświadommy sobie czym naprawdę jest popularnie nazywane „skręcenie kostki”. Pełna nazwa urazu to skręcenie stawu skokowego. Schorzenie to, to nic innego niż przekroczenie normalnego zakresu w ruchu stawu skokowego. Uszkodzone zostają wtedy więzadła i torebki stawowe. Znacznie częstsze (ok. 95 procent) są wywinięcia stóp na zewnątrz. Do skręcenia może dojść podczas biegu, chodzenia, lub omyłkowego niewłaściwego stanięcia na nierównej nawierzchni.

Okazuje się, że nie w każdym przypadku skręcenia kostki konieczna będzie rehabilitacja. Wszystko zależy od stopnia urazu. Gdy ból jest niewielki, nie przeszkadza w chodzenie, a obrzęk ustępuje szybko (I stopień) wystarczające będą zimne kompresy, odpoczynek i ewentualnie opaska uciskowa. Kiedy ból jest na tyle silny, że uniemożliwia lub znacznie chodzenie, poza silnym obrzękiem występuje krwiak (II stopień) zalecana jest wizyta u ortopedy. Leczenie będzie polegało na złagodzeniu objawów rożnego rodzaju żelami i maściami, usztywnieniu stawu stabilizatorem oraz późniejszej rehabilitacji. Warto na starcie poszukać dobrego specjalisty.

Najpoważniejsze jest skręcenie stawu skokowego stopnia trzeciego. Dochodzi do przerwania torebki i więzadeł stawowych. Poza silnym obrzękiem i krwiakiem pojawia się również niestabilność stawu. Leczenie zerwanego stawu jest długotrwałe. Przez pierwsze 2-3 tygodnie nosi się gips, przez następne 3 tygodnie używa się stabilizatora. Rehabilitacja po tak poważnej kontuzji jest konieczna i musi być przeprowadzona przez wykwalifikowanego specjalistę.
Popularnie nazywane skręcenie kostki to w języku medycznym skręcenie stawu skokowego. Może pojawić się w wielu sytuacjach i w każdym wieku. Pomimo tego, że nie zawsze wymaga rehabilitacji, nie wolno tej kontuzji bagatelizować. Zawsze lepiej skontaktować się z lekarzem i dowiedzieć się, ze wszystko jest w porządku, niż przez opuszczenie jednej wizyty skazać się na poważne powikłania.