Siedzący tryb życia wpływa negatywnie nie tylko na naszą wagę. Okazuje się, że podnosi on także ryzyko zachorowania na raka jelita grubego. Choroba ta dotyka głównie ludzi starszych, jednak przez to, że wiele osób wyklucza ze swojego życia aktywność fizyczną ,coraz częściej rak jelita grubego rozwija się u ludzi poniżej pięćdziesiątego roku życia.
Lista zagrożeń
Wydawać by się mogło, że niewiele chorób może być niebezpiecznych dla naszego jelita grubego. Prawda jednak jest zupełnie inna. Najpopularniejsze dolegliwości to hemoroidy, zapalenie i oczywiście rak. Objawy tego ostatniego często są bagatelizowane, przez co chorzy trafiają do lekarza bardzo późno. Specjalistą, który zajmuje się badaniem jelita grubego i pozostałych elementów ostatniego odcinka przewodu pokarmowego jest proktolog. Warszawa i każde inne większe miasto często organizuje bezpłatne badania u proktologów, pozwalające na wcześniejsze wykrycie ewentualnych zmian chorobowych.
Tego najlepiej unikać
Siedzący tryb życia nie jest jedynym czynnikiem ryzyka. Osoby, które nałogowo palą lub spożywają alkohol również są narażone. Niezwykle istotna jest także dieta. Zbyt dużo niezdrowego, tłustego jedzenia i brak błonnika powodują, że prawdopodobieństwo choroby niebezpiecznie wzrasta. Nie można także zapominać o osobach obciążonych genetycznie. Zgodnie z zaleceniami, badania jelita grubego rozpoczyna się dopiero po pięćdziesiątym roku życia, jednak jeśli w naszej rodzinie (szczególnie tej najbliższej) zdarzały się przypadki zachorowań, powinniśmy zacząć badać się wcześniej.
Strach przed wykryciem
Wiele osób nie chodzi do lekarza, bo boi się, że badanie wykaże zmiany. Oczywiście jest to całkowicie błędne podejście. Wprawdzie badania jelita grubego nie należą do najprzyjemniejszych, ale mimo wszystko z pewnością należy je wykonywać. Do jednych z mało lubianych testów należy kolonoskopia. Aby zmniejszyć nieprzyjemne odczucia można wykonać ją ze znieczuleniem. Jest to bardzo dokładne badanie, pozwalające na sprawdzenie jelita na całej jego długości. Kolonoskopia jest wykonywana przez lekarzy specjalistów w wielu ośrodkach zdrowia. Najkrótszy czas oczekiwania zagwarantuje nam jednak przychodnia prywatna. Warszawa oferuje między innymi możliwość wykonana badania w Centrum Medycznym CMP, gdzie możemy liczyć na bardzo wysoką jakość sprzętów i doskonale wyszkoloną kadrę.