Czy samodzielnie można wykryć podsłuch w telefonie?

Zastanawiasz się, dlaczego ktoś miałby ochotę zamontować Ci podsłuch w telefonie? Powodów może być wiele. Zazdrosna żona, nieufający mąż, zawodowy rywal czekający na Twoje potknięcie, a nawet najbliższa rodzina walcząca o spadek po niedawno zmarłym krewnym. Instalacja podsłuchu w Twoim smartphonie to kilka minut, podczas których nie zorientujesz się nawet, jak łatwo zabrano Ci prywatność.

Szpiegowskie oprogramowania na telefon

Dostępne na rynku urządzenia podsłuchowe niewiele ustępują profesjonalnym „jaskółkom”, stosowanym przez polskie służby wywiadowcze. Lokalizacja za pomocą GPS, kontrola wysyłanych wiadomości, pełen dostęp do skrzynki e-mailowej i internetowych komunikatorów, podsłuchiwanie połączeń w rzeczywistym czasie ich trwania, a nawet… podsłuch otoczenia, w którym telefon się znajduje – to wszystko czeka Cię, jeśli Twoje mobilne urządzenie zostało dotknięte szpiegowską ręką. Każda telefoniczna rozmowa może zostać nagrana i wykorzystana przeciwko Tobie.

Nie będziesz w stanie zorientować się, że Twoja sfera prywatności została naruszona. Po zainstalowaniu oprogramowania szpiegowskiego na telefonie w żaden sposób nie wskaże on, że coś jest nie tak. Nieświadomy zagrożenia dajesz dostęp do lustracji swojego życia. Do myślenia powinien jednak dać Ci fakt, że telefon częściej się „zawiesza” bądź ma zwiększony pobór baterii. Jednak jak dobrze wiemy – może to być jedynie oznaka, że czas wymienić smartfona na nowszy model.

Jak wykryć podsłuch?

Jak podaje serwis porady detektywistyczne, najłatwiej wykryć podsłuchy radiowe. Już najprostsze wykrywacze podsłuchów umożliwiają zlokalizowanie źródła prowadzonego nasłuchu w obrębie 10 metrów.

Jednak inaczej ma się sprawa ze szpiegowskimi oprogramowaniami w telefonach. Wykrycie podsłuchu jest możliwe, ale nie należy do najłatwiejszych czynności. W tym przypadku nie sprawdzą się złote internetowe rady dotyczące domowych sposobów. Aby skutecznie wykryć podsłuch w telefonie, koniecznym jest posiadanie specjalistycznej wiedzy technicznej i odpowiedniego oprogramowania. Warto więc skorzystać z usług profesjonalisty, który jednoznacznie odpowie na pytanie czy jesteś na podsłuchu.

Jak uniknąć podsłuchu telefonu?

W ramach prewencyjnej ochrony przed podsłuchem w telefonie, regularnie aktualizuj jego system operacyjny. Zawsze blokuj dostęp do telefonu, np. PIN-em, wizualnym kodem, a w przypadku nowszych modeli – odciskiem palca. Nie podłączaj się automatycznie do wykrytych sieci WiFi – korzystaj jedynie z tych, które dobrze znasz (np. domowej, pracowniczej).

Przede wszystkim pamiętaj, aby nie zostawiać telefonu u osób postronnych. Nigdy nie jesteś w stanie przewidzieć, co zostanie na nim zainstalowane. Dlatego telefon miej zawsze pod ręką, nie zostawiaj go na biurku w pracy, nawet na „chwilkę”. W dobie technologicznej inwigilacji bezpieczeństwo Twojej prywatności, zależy w dużej mierze od Ciebie samego.