Wynajem posiadanego mieszkania powszechnie uważa się za doskonałe źródło stałego comiesięcznego tzw. dochodu pasywnego. Czy jednak tak jest w istocie i czy tego rodzaju inwestycja – która jest przecież niemała – rzeczywiście się opłaca?
Na to pytanie nie ma jednej uniwersalnej odpowiedzi. Dużo zależy m.in. od tego, w jakim mieście znajduje się wynajmowany lokal, a także od jego wielkości czy chociażby standardu wykończenia. Dlatego przed podjęciem decyzji o inwestycji w mieszkanie przeznaczone na wynajem warto zwrócić uwagę na najważniejsze czynniki, które mogą przesądzić o opłacalności całego przedsięwzięcia.
Komu wynajmować?
Aby inwestycja w nieruchomość miała szansę się zwrócić, warto się upewnić, czy znajdą się chętni na jej wynajmem. Rozwiązaniem zapewniającym stabilność jest wynajęcie posiadanego lokalu na długi okres. Wynajmującym, takim jak np. rodziny z dziećmi, zależy wtedy zwykle na stabilizacji i znalezieniu mieszkania, w którym będą mogli spędzić kilka najbliższych lat.
Zupełnie inną grupą są studenci. Ci szukają zwykle lokum na okres roku akademickiego, co oznacza, że co kilka miesięcy (zwykle pomiędzy sierpniem a październikiem) wynajmujący będzie musiał szukać nowych lokatorów. Z drugiej strony, nie powinno być z tym większych problemów, zwłaszcza w miastach będących siedzibami kilku uczelni, takich jak chociażby Warszawa czy Wrocław (z ofertą mieszkań dostępnych na sprzedaż w stolicy województwa dolnośląskiego można zapoznać się na stronie https://vantage-sa.pl/). Popyt na mieszkania dla studentów jest stale bardzo duży, a wynajmujący z tej grupy mają zwykle mniejsze wymagania jeśli chodzi np. o standard wykończenia. Istotnym czynnikiem może być natomiast dobra lokalizacja.
Jakie mieszkanie wybrać?
Kolejnym krokiem jest wybór odpowiedniej nieruchomości. Mieszkania z rynku wtórnego z reguły są tańsze – ale niekoniecznie bardziej opłacalne, ponieważ zwykle wymagają kosztownego remontu. To jednak nie koniec wyborów.
Czy zdecydować się na lokal wykończony pod klucz, czy może samodzielnie zająć się wykończeniem? Warto przy tym pamiętać, że im wyższy standard, tym wyższą miesięczną opłatę będzie można ustalić. Trzeci istotny czynnik, to lokalizacja – czy lepiej zainwestować w mieszkanie w centrum, czy na przedmieściach? Te pierwsze cieszą się zwykle dużym powodzeniem wśród ludzi młodych, drugie są chętnie wybierane przez osoby, które już założyły rodziny i osiągnęły pewną życiową stabilizację.
Inwestycja w mieszkanie na wynajem może być dobrym pomysłem na ulokowanie oszczędności, jednak przed podjęciem takiej decyzji warto się upewnić, że wybrany lokal będzie atrakcyjny dla przyszłych wynajmujących. Tylko wtedy zakup będzie się opłacał!