Czy można zrobić łóżko samemu?

Tytułowe pytanie może dawać do myślenia. W popularnych marketach oferujących wyposażenie domu i mieszkania bez najmniejszego problemu odnajdziemy łóżka w każdym, możliwym wzornictwie, kolorze i kształcie. Taka jest teoria. W praktyce okazuje się, że wybrany przez nas model na ogół jest zbyt długi lub zbyt krótki, za niski lub za wysoki.

W ostateczności, gdy wszystko jest takie, jak sobie wymarzyliśmy, okazuje się, że cena przekracza nasz domowy budżet. Właśnie dlatego dobrze jest samodzielnie zadbać o komfort wypoczynku. Przyjrzyjmy się, jak zrobić łóżko z uwzględnieniem modnej idei DIY, która zakłada samodzielny dobór materiałów i montaż elementów.

Łóżko z palet – Dlaczego jest to dobre rozwiązanie?

Meble z europalet stają się ostatnio modnym, designerskim rozwiązaniem. Można wykonywać z nich ekologiczne meble do ogrodu lub salonu. Naturalne rozwiązania doskonale wpasowują się we wnętrza typu boho lub eko, ale dobrze odzwierciedlają także skandynawski minimalizm.

Najtrudniejszym elementem montażu jest oszlifowanie palet. Jeżeli nie chcemy zlecać tego specjaliście, powinniśmy wyposażyć się w szlifierkę lub papier ścierny oraz gogle chroniące oczy. Tego typu prace najlepiej jest wykonywać na zewnątrz lub w pomieszczeniu z dobrą wentylacją z uwagi na wysokie pylenie. Samo łączenie palet nie jest już trudne. Możemy to zrobić za pomocą gwoździ lub metalowych płaskowników, a jeżeli chcemy zachować ekologiczny trend, użyjmy drewnianych wkrętów. Tak przygotowaną konstrukcję należy zabezpieczyć przy użyciu bejcy lub farby, z zachowaniem wymarzonej kolorystyki i wzornictwa.

Oczywiście możemy samodzielnie dobrać także wysokość samego stelaża. Jeżeli jesteśmy wysocy, dobrym rozwiązaniem będzie skorzystanie z dwóch warstw palet. Zapewni nam to wygodniejsze wstawanie. Standardowe wymiary europalety to 120cmx80cm, zatem przy dwóch warstwach użyjemy cztery do sześciu palet. Przesądza to także o niskiej cenie takiego rozwiązania, cena jednej palety to ok 20-30 zł za sztukę.

Łóżko z europalet to tylko jeden z wielu pomysłów, jakie mogą posłużyć nam za inspirację w poszukiwaniu indywidualnego rozwiązania dopasowanego do naszych potrzeb. Jest to nie tylko wyjątkowe i indywidualne podejście do kwestii spania, ale także racjonalne, jeśli chodzi o cenę. Stanowi radykalny wyraz naszego światopoglądu i troski o otaczające nas środowisko, ale jednocześnie daje się łatwo utrzymać w czystości.

Jakie łóżko z materacem wybrać aby zadbać o komfortowy sen?

Sam wybór łóżka i materaca nie jest prosta sprawą. Przede wszystkim, musimy dopasować twardość materaca do swoich potrzeb i wagi ciała. Przyjmuje się, że osoby cięższe powinny spać na twardszej powierzchni, ale nie jest to regułą. Pamiętajmy jednak o tym, że zadaniem materaca jest także stabilizacja prawidłowego położenia kręgosłupa i zachowanie jego fizjologicznych krzywizn. Jeżeli dobierzemy zbyt miękkie podłoże do spania, nie będzie oni spełniało swojej roli.

Materac dobry dla zdrowia to także ochrona dla alergików. Dobrymi materiałami, które zapewniają działanie antyalergiczne wyróżnia się matę kokosową, wełną owczą, piankę poliuretanową oraz piankę wysokoelastyczną. Z kolei lateks zapewnia wysoki poziom higieny i łatwe utrzymanie czystości dlatego, że nie wchłania potu oraz martwego naskórka. Szukają szerszych informacji na temat materacy warto zajrzeć na https://www.sleepmed.pl