W powszechnej świadomości ludzi istnieje przekonanie, że wzięcie kredytu nie jest możliwe, jeśli nie posiadamy odpowiedniego wkładu własnego. Działa to na sposób zależności: bank finansując dużą część, chociażby nieruchomości potrzebuje również pieniędzy od nas i na odwrót. Można jednak spotkać się z opinią przeczącą temu, jakoby klient banku musiał mieć własny kapitał. Gdzie zatem leży prawda?
Przedstawienie sytuacji rynkowej
Jeszcze do niedawno, bo ledwie kilka lat wstecz szansa na otrzymanie kredytu bez ingerencji wkładu własnego była bardzo wysoka. Natomiast w 2014 roku z ramienia Komisji Nadzoru Finansowego postanowiono wprowadzić próg własny o wartości 5%. Z każdym kolejnym rokiem wzrastał i w 2019 wynosi on 20%. Brzmi to o tyle niekorzystnie, że chcąc wziąć kredyt na, przykładowo na 200 tysięcy złotych, mamy obowiązek wyłożyć 40.
Kwestia ubezpieczenia wkładu własnego
Przy tym istnieje możliwość wzięcia kredytu z uwzględnieniem znacznie mniejszego procenta wkładu własnego. Co więcej, niektóre instytucje bankowe będą wymagać jedynie 10% inwestycji z naszych środków, natomiast stawiają przy tym warunek. Objawia się on w postaci konieczności wykupienia dodatkowego ubezpieczenia. Wówczas zobowiązujemy się do uiszczenia większej comiesięcznej raty do momentu, w którym saldo kredytowe osiągnie 80% wartości wybranej przez nas inwestycji.
Porównanie koszów kredytu na mieszkanie za 300 000 zł. Źródło: Expander
Substytut wkładu własnego – czym jest?
Istnieje jeszcze inne rozwiązanie w celu uzyskania kredytu. Jest nim substytut wkładu własnego. Może to być inna posiadana przez nas nieruchomość, również ta znajdująca się obrębie posiadanej przez nas działki, pierwotnie przeznaczonej właśnie dla nowej inwestycji, środki zgromadzone na rzecz prac remontowych itd. Jest to zatem dowód na to, że dla banku to nie tylko pieniądze same w sobie mają wartość.
Podsumowanie
Odpowiadając na pytanie zawarte w tytule, z przykrością musimy stwierdzić, że nie ma możliwości wzięcia kredytu bez wkładu własnego. Na szczęście przy pomocy powyższych metod jesteśmy w stanie sobie pomóc w celu spełnienia życiowego marzenia, czyli posiadania nieruchomości na własność. Zastanówmy się zatem nad tym, jakie aktywa aktualnie posiadamy i czy jesteśmy w stanie udostępnić je bankowi na czas spłaty zobowiązania. Z kolei do przejrzenia ofert pożyczek przyda nam się dedykowana internetowa porównywarka.