Czy leczenie kanałowe musi być bardzo drogie?

Czy-leczenie-kanałowe-musi-być-bardzo-drogie
Czy-leczenie-kanałowe-musi-być-bardzo-drogie

Leczenie kanałowe, zwane leczeniem endodontycznym lub endodoncją to metoda leczenia zębów, która polega na usunięciu zmienionej chorobowo miazgi zęba, zdezynfekowaniu kanałów i wypełnieniu ich specjalnym materiałem. Większości z nas leczenie kanałowe kojarzy się z bardzo nieprzyjemnym i bardzo drogim procesem. Czy rzeczywiście musi tak być?

Koszt leczenia kanałowego pojedynczego zęba waha się od kilkuset nawet do 2 tysięcy złotych. Nie ma jednego, ustalonego cennika, gdyż sposób przeprowadzenia, a także cena takiego leczenia jest uzależniona od konkretnego przypadku. Wszystko zależne jest od tego, który ząb będzie leczony, czy jest to pierwsze, czy powtórne leczenie kanałowe oraz jaki będzie stopień trudności opracowania kanału (zęby mogą posiadać 1 lub więcej kanałów, które czasem są zakrzywione). Oczywiście cena uzależniona jest także od prestiżu gabinetu, czy kliniki, tego w jakim mieście się znajduje i przez jakiego specjalistę oraz jakim sprzętem przeprowadzone będzie rozpoznanie i leczenie. Koszt leczenia powinien być znany po wykonaniu zdjęcia RTG chorego zęba.

Aby leczenie kanałowe nie pochłonęło znacznych funduszy musi być ponad wszystko skuteczne. Aby takie było nie możemy pozwolić sobie na cięcie kosztów, poprzez wybór gorszych technik, czy materiałów, ponieważ cały proces może okazać się nieefektywny. Wtedy konieczne będzie jego powtórzenie lub nawet ekstrakcja zęba, co nie dość, że przysparza kłopotu, to dodatkowo mnoży koszty. Zdecydowanie bardziej opłacalne jest skorzystanie z usług profesjonalnego gabinetu, w którym leczy kompetentny, doświadczony, dobry dentysta dysponujący najwyższej klasy sprzętem. Nowoczesne gabinety stomatologiczne dysponują obecnie bardzo zaawansowanymi technikami, dzięki czemu leczenie kanałowe jest dużo szybsze, mniej nieprzyjemne i znacznie bardziej efektywne niż kiedyś. Zęby po profesjonalnym efektywnym leczeniu kanałowym mogą zostać zachowane w dobrej kondycji przez wiele lat bez konieczności przeprowadzania dodatkowych zabiegów.

Artykuł został przygotowany przy współpracy z Ollident – dobry dentysta Łódź.