Czy leasing to najlepszy wybór dla młodej firmy?

leasing
leasing

Leasing to forma umowy cywilnoprawnej, w której jedna ze stron umowy zobowiązuje się przekazać drugiej prawo do korzystania z określonej rzeczy przez pewien okres czasu w zamian za z góry ustalone opłaty rozłożone na raty. Czy ta forma pozyskania dóbr jest najlepszym wyborem dla firmy rozpoczynającej działalność na rynku?

Przedsiębiorca, który dopiero startuje z nową działalnością, musi posiadać odpowiednio duże nakłady pieniężne, by móc je zainwestować w rozruch interesu. Jednak wielu młodych ludzi wchodzących dopiero na rynek nie posiada kapitału wystarczającego na zakup nawet podstawowych sprzętów, które umożliwiłyby osiągnięcie dochodu (takich jak np. samochód, wyposażenie biura, czy sprzęt komputerowy). Banki niezbyt chętnie udzielają kredytu firmom, które dopiero rozpoczynają działalność i często wymagają, by funkcjonowała ona przynajmniej jeden rok. Nie ma więc raczej możliwości uzyskania kredytu od pierwszego dnia działalności. Leasing jest więc często jedynym wyborem dla młodego przedsiębiorcy. Firmy leasingowe są bardziej otwarte i często oferują młodym korzystne warunki umowy leasingowej, które nie obciążają drastycznie portfela leasingobiorcy. Umowa nie dotyczy bowiem środków finansowych, a konkretnej, fizycznej rzeczy, którą w razie zalegania ze spłatą rat firma leasingowa może odebrać, po czym oddać ją innej i wciąż czerpać z niej dochód. Leasing może okazać się dla młodego przedsiębiorcy bardziej korzystny niż kredyt, ponieważ ratę leasingową można zakwalifikować do kosztów uzyskania przychodów, co obniża podatek.

Leasing jest korzystny szczególnie dla przedsiębiorstw, które do pracy potrzebują drogiego sprzętu od pierwszych dni działalności, gdyż bez niego nie mają możliwości zarabiania i jakiegokolwiek rozruchu interesu. Są to chociażby firmy transportowe, czy firmy, których domeną jest pomoc drogowa potrzebujące floty samochodowej, wszelkie firmy informatyczne, potrzebujące drogiego sprzętu komputerowego, czy różnego rodzaju zakłady wytwórcze od małych manufaktur, po rozpoczynające działalność fabryki.