Czy łączniki elektryczne mogą podkreślić charakter wnętrza?

Na wygląd wnętrza w równym stopniu wpływają wprowadzone do niego meble i zastosowana kolorystyka, co małe, z pozoru niewiele znaczące detale. Do tych drugich zdecydowanie należy zaliczyć osprzęt elektryczny. Jego wybór zazwyczaj zostawiamy na koniec remontu, nie zawsze przykładając do tego wystarczająco dużo uwagi. Tymczasem właściwie dobrane łączniki podkreślają charakter wnętrza, a te nieodpowiednie mogą zepsuć cały efekt wizualny.

Urządzając wnętrze, warto zadbać o jego funkcjonalność, naszą wygodę i miłą dla oka stylistykę. Przyjemnych doznań może dostarczać nawet załączanie światła. Kluczowe pozostaje tu właściwe zaplanowanie instalacji elektrycznej oraz wybór odpowiednich łączników. Tych rynek dostarcza wiele w różnorodnych barwach i wzorach.

Klasyka w najlepszym wydaniu

Chociaż stosowane w instalacjach elektrycznych trendy zmieniają się równie szybko, co w całej branży wnętrzarskiej, wiele osób nadal pozostaje przy klasycznych łącznikach. Prosty, ale przyjemny dla oka design, do którego zostaliśmy już przyzwyczajeni, spełnia oczekiwania wielu konsumentów. Trudno nie docenić jego zalet.

Klasyczne łączniki doskonale komponują się z wieloma stylami architektury wnętrz. Przy generalnym remoncie, który zakłada zmianę stylistyki, nie muszą być więc wymieniane na inne. Klasyka wcale nie oznacza we wnętrzu nudy. Pamiętajmy, że standardowe łączniki dostępne są w wielu kolorach i wzorach, a poszczególne modele różnią się pomiędzy sobą subtelnymi szczegółami w budowie. Zazwyczaj jest to wielkość i kształt ramki albo samych przełączników, które mogą mieć zaokrąglone lub proste rogi. Do tego dochodzą łączniki podświetlane, z symbolem wskazującym na ich funkcje itp. Takie zróżnicowanie wystarcza wielu osobom. Jeśli jednak inwestor w osprzęcie elektrycznym poszukuje oryginalnego wyglądu i niebanalnej stylistyki, powinien pójść o krok dalej.

Oryginalne rozwiązania

Duże możliwości w aranżacji wnętrz daje zastosowanie osprzętu o nietypowych kształtach oraz wykonanego z niestandardowych materiałów. Niesłusznie traktujemy łączniki i gniazda elektryczne jak mniej istotny element wystroju. Choć proste i niewyróżniające się niczym łączniki wtopią się w otoczenie, pozostając bez wpływu na wygląd aranżacji, to przy wyborze tych o oryginalnej stylistyce możemy całkowicie odmienić charakter wnętrza. Ich zastosowanie nie ogranicza się wyłącznie do pomieszczeń o wyszukanej stylistyce. Równie dobrze sprawdzą się w aranżacjach klasycznych, wzbogacając ich wystrój.

Oryginalnych rozwiązań warto szukać wśród łączników instalacyjnych wykonanych z nietypowych materiałów. Ciekawie zaprezentują się ramki wykonane ze stali szlachetnej, aluminium, sztucznej albo naturalnej skóry, szkła, łupków lub betonu strukturalnego. Fakt, że można je łączyć z wykonanymi w różnych kolorach przyciskami, znacznie poszerza możliwości aranżacyjne we wnętrzu.

Wymagająca stylistyka

Choć łączniki o klasycznej formie i kolorystyce sprostają wielu wnętrzom, w niektórych przypadkach mogą nie znaleźć zastosowania. Stylistyka wnętrz industrialnych wymaga innych, lepiej dopasowanych do aranżacji rozwiązań, np. włączników oferowanych przez sklep Gajwer.pl. Pomieszczenia, które z założenia wykorzystują wiele starych, pofabrycznych elementów, najlepiej zaprezentują się z korespondującymi z tym stylem łącznikami. Tych, jak się okazuje, nie brakuje wśród osprzętu elektrycznego dostarczanego współcześnie przez producentów. Łączniki w stylu retro, działające na zasadzie prostych przełączników, cechuje minimalistyczna stylistyka, która dobrze nawiązuje do charakteru wnętrza. Jednak i tutaj nie zabrakło różnorodności. Odnajdziemy ją w kolorystyce osprzętu oraz kształcie samych przełączników, które od klasycznych form odróżniają się zdecydowanie mniejszym rozmiarem.

Nowoczesność i funkcjonalność

Innym przykładem wnętrz, które mogą wymagać oryginalnych rozwiązań, są aranżacje utrzymane w stylu nowoczesnym lub wprowadzające do wnętrza futurystyczne formy. Choć wiele z nich z przyzwyczajenia łączymy z osprzętem o klasycznych formach, zdecydowanie lepiej zaprezentują się nowoczesne łączniki dotykowe. W tym przypadku mamy do czynienia z osprzętem, który wyróżnia się zarówno stylistyką, jak i sposobem działania, a w wielu przypadkach także funkcjonalnością.

Sterowanie oświetleniem odbywa się tu za pomocą dotykowego panelu. Jego minimalistyczny, ale nowoczesny wygląd dobrze koresponduje z wnętrzami o podobnej stylistce. Zastosowany w aranżacjach o klasycznym wystroju wniesie do niego powiew nowoczesności i luksusu.

Łączniki dotykowe mogą być wykonane w rozmaitej kolorystyce. Wiele osób wybiera jednak elegancką czerń lub biel. W obu przypadkach możemy mówić o stylowym wyglądzie, który dodaje wnętrzu charakteru. Warto wspomnieć też o funkcjonalności łączników. Dotykowe panele mogą być dostępne z pilotami, które dają możliwość zdalnego sterowania oświetleniem. Jeśli zostały wyposażone w ściemniacz, inwestor zyskuje możliwość ustawienia natężenia emitowanego światła. Ta dodatkowa opcja doskonale sprawdza się w pomieszczeniach wielofunkcyjnych, które muszą sprostać wielu zadaniom.

Podsumowanie

Łączniki instalacyjne, choć są stosunkowo nieduże, stanowią istotny element aranżacji wnętrza. Decydują o jego charakterze, funkcjonalności i mogą wpływać na wygląd wystroju. W wielu przypadkach ich wymiana jest najprostszą drogą prowadzącą do odmiany aranżacji i nadania jej stylowego wyglądu. Podejmując decyzję o wyborze konkretnych łączników, warto jednak zachować konsekwencję stylistyczną, co pozwoli zachować spójny wygląd całego wnętrza.