Czy kółko teatralne to dobry pomysł na zajęcia dodatkowe dla dziecka?

kolko-teatralne
kolko-teatralne

Obecnie dzieci mają na swoich barkach sporo obowiązków. Zajęcia szkolne, prace domowe, szkoły językowe i szereg kolejnych zajęć dodatkowych, na które ochoczo zapisują je rodzice. Wśród wszystkich tych zajęć zajmujących dzieciom czas dość popularne są tak zwane kółka teatralne. Jakie korzyści ma dziecko z uczestniczenia w tego typu zajęciach? Czy zapisanie na nie dziecka jest dobrym pomysłem?

Zajęcia teatralne są dla dziecka przede wszystkim doskonałą formą ekspresji. Może ono wyrazić siebie, swoje poglądy i styl bycia w bezpiecznej, wykreowanej rzeczywistości. Dzieci, które z natury lubią fikcję, kreację i naśladowanie świetnie się w niej odnajdują. Pobudza to również ich wyobraźnię. W świecie teatralnej fikcji otwierają się dzieci nieśmiałe i wycofane, a dzieci nadpobudliwe ruchowo znajdują sposób na wyrażenie siebie i spożytkowanie nadmiaru energii (dla takich dzieci doskonałą opcją będzie na przykład teatr tańca).

Teatr daje dziecku również możliwość obcowania z kulturą, poznawania ważnych twórców, czy dzieł teatralnych, literackich oraz muzycznych, co może okazać się pomocne w późniejszej edukacji. Dzięki poznawaniu teatralnej rzeczywistości dzieci stają się wrażliwsze, bardziej ciekawe świata i otwarte na nowe wyzwania. Ćwiczenie kwestii teatralnych natomiast wspomaga pamięć, również tę wzrokową i słuchową.

Uczestniczenie w kółku teatralnym pomaga zwalczać problemy z wymową. Instruktorzy kładą zazwyczaj duży nacisk na poprawną dykcję i emisję głosu, a także na właściwe użycie języka. Dzieci, które uczestniczyły w zajęciach teatralnych potrafią płynnie się wypowiadać, przełamują też stres związany z wystąpieniami publicznymi i nabywają charyzmy.

Dzieci podczas zajęć teatralnych przebywają wśród rówieśników, co uczy je bycia w grupie. Każde przedstawienie, czy nawet krótka inscenizacja wymagają zaangażowania wszystkich uczestników, dzięki czemu dzieci uczą się współdziałania i nastawiania na wspólne cele.

Zajęcia teatralne zdecydowanie są dobrym pomysłem na zorganizowanie dziecku czasu wolnego, pod warunkiem jednak, że ono samo tego chce, a nie, że jest to wymuszona decyzja rodziców.