
Każdemu, kto zawodowo zajmuje się transportem i kierowaniem pojazdów lądowym, z pewnością nie raz zdarzyło się uczestniczyć w zdarzeniu drogowym. W tym zdarzeniu mogą uczestniczyć zarówno piesi, jak i inne pojazdy. Często takim osobom z branży transportowej towarzyszy ogromny stres, z racji tego, że ludzie są zawistni i lubią się wykłócać o swoją rację nawet jeżeli takowej nie mają. Usługi przewozowe są nie lada wyzwaniem dla kierowców, którzy muszą zmagać się z wieloma szykanami i pomówieniami ze strony odbiorców zamówień, pasażerów, służb mundurowych, czy też Inspekcji Transportu Drogowego.
Udowodnienie swojej racji w przypadku sporów, które wniknęły podczas jazdy na trasie krajowej lub międzynarodowej, może być niezwykle trudne. Kierowcy nie darzą sympatią wizyt na komendzie policji i w innych instytucjach z transportem drogowym związanych. W takich sytuacjach pomocna może okazać się ochrona prawna w transporcie. O co w niej tak właściwie chodzi?
Na czym polega ochrona prawna transportu?
System ochrony prawnej w transporcie w Unii Europejskiej obowiązuje już od dawna, jednak w Polsce jest to dość nowy produkt na rynku. W ramach pomocy prawnej do podstawowych usług należy między innymi pomoc na drodze – w najróżniejszych sytuacjach, od kontroli po wypadek i konieczność nawiązania kontaktu z lekarzem – oraz prawne porady na temat bieżących spraw w transporcie.
Ochrona prawna w transporcie pokrywa koszta związane z dochodzeniem swoich racji przez ubezpieczonego przed sądem. Kierowcy korzystający z ochrony prawnej w zakresie transportu mogą liczyć na ochronę:
w sprawie odszkodowań,
w sprawach karnych i dotyczących wykroczeń,
w transporcie krajowym i międzynarodowym,
w umownych sprawach na własną rzecz,
w umowach ubezpieczeń, ubezpieczeń społecznych,
w podatkowych sporach sądowych,
w prawie gospodarczym i w przypadku samozatrudnienia.
Jeżeli chodzi o kierowców, to zarówno firmowe pojazdy, kierowca i pasażerowie są objęci ochroną. Obejmuje ona przede wszystkim dochodzenie roszczeń za szkody, reprezentację w postępowaniach karnych związanych z utratą prawa jazdy, zatrzymaniem dowodu rejestracyjnego, czy też dochodzenie roszczeń dotyczących umów pojazdów.
Dodatkowe usługi w ramach ochrony prawnej w transporcie
Poza podstawową ofertą w ramach ochrony prawnej dotyczącej transportu kierowcy mogą również rozszerzyć pakiet ubezpieczenia o następujące elementy: ochrona prawna pracodawcy, nieruchomości, kierowcy, przed roszczeniami wobec ubezpieczonego, windykacja należności przedsądowa, doradztwo prawne rozszerzone.
Ubezpieczyciel gwarantuje porady telefoniczne i konsultacje prawne, sporządzanie opinii i analiz prawnych, udostępnianie wzorów umów, identyfikację stanu prawnego problemów ubezpieczonego, a także porady informacyjne dotyczące prawnie regulowanych postępowań. Korzystając z takiej ochrony prawnej w transporcie, nie trzeba obawiać się o wydatki na dochodzenie roszczeń. Taka ochrona zapewnia również pokrycie kosztów na odwoływanie się od decyzji lub mandatu, np. gdy pracownik został zatrzymany przez policję przez naruszenie warunków technicznych pojazdu, które z punktu widzenia prawa nie stanowią zbyt dużego zagrożenia, ale jednak – zbyt mocne światła na przykład – mogą.