Czy hormonalne leczenie niepłodności jest skuteczne?

hormonalne-leczenie-nieplodnosci

Niepłodność to w ostatnim czasie coraz większy problem młodych par, który polega na tym, że mają one przez długi czas problemy z doprowadzeniem do zajścia w ciążę. Obecnie istnieje wiele klinik medycznych, w których przyjmują lekarze, specjalizujący się w diagnostyce i leczeniu takich problemów. Istnieje też wiele metod, których stosowania daje pacjentom możliwość zajścia w ciążę. Jedną z tych metod jest leczenie hormonalne. W artykule opisujemy, na czym polega niepłodność oraz jakie są wskazania i na czym polega leczenie hormonalne.

Co to jest niepłodność?

Niepłodność to coraz częściej występujący u osób w wieku rozrodczym problem. Według wytycznych WHO, czyli światowej Organizacji Zdrowia, o niepłodność można mówić wówczas, gdy para nie może doprowadzić do zajścia w ciążę pomimo odbywania przez co najmniej 12 miesięcy regularnych stosunków seksualnych bez stosowania antykoncepcji. W przypadku wystąpienia takich problemów zaleca się pacjentom szukanie pomocy u specjalistów, którzy poprzez wykonanie odpowiednich badań diagnostycznych będą potrafili wskazać dokładne przyczyny powstania problemów oraz dobrać właściwe metody leczenia.

Co bardzo ważne, problemy zdrowotne, które prowadzą do niepłodności tak samo często są diagnozowana u kobiet i u mężczyzn. Często zdarza się i tak, że przyczyny problemów z zajściem w ciążę są spowodowane jakimiś problemami u obojga partnerów.

W jakich przypadkach konieczne może być leczenie hormonalne niepłodności?

Leczenie hormonalne prowadzone jest w przypadku zdiagnozowania określonych rodzajów problemów, przede wszystkim u kobiet.

Jak tłumaczy nasz rozmówca, lekarz specjalista z Centrum Leczenia Niepłodności Angelius w Katowicach: Leczenie hormonalne niepłodności u kobiet jest stosowane przede wszystkim wówczas, gdy w wykonanych w celu wykrycia problemów z zajściem w ciążę badaniach stwierdzi się u pacjentki zaburzenia owulacji, czyli jajeczkowania. Leczenie hormonalne może być też zastosowane, jeśli wykonane badania wykażą nadmiar lub niedobór określonych hormonów płciowych. To także bowiem może powodować problemy z zajściem w ciążę.

Wymienione przez naszego rozmówcę wskazania do przeprowadzenia terapii hormonalnej mogą mieć różne przyczyny. Powodem wystąpienia takich problemów mogą być m.in. wady genetyczne lub niedomaganie układu hormonalnego. W niektórych przypadkach leczenie hormonalne przeprowadzane jest również u mężczyzn. U nich wskazaniem mogą być zdiagnozowane problemy hormonalne, które powodują problemy z wytworzeniem prawidłowej ilości plemników.

Na czym polega leczenie hormonalne niepłodności?

Leczenie hormonalne niepłodności polega na podawaniu pacjentom leków, które zawierają odpowiednie dawki regulujących pracę jajników, nadnerczy, przysadki mózgowej i podwzgórza hormonów. Taka terapia hormonalna zazwyczaj trwa przynajmniej kilka miesięcy. Rodzajem leczenia hormonalnego niepłodności jest też stymulacja owulacji. Takie leczenie prowadzone jest w przypadku stwierdzenia zaburzeń jajeczkowania. W trakcie stymulacji hormony podawane są pacjentkom w określonych dniach cyklu. Podczas mogącej trwać nawet kilkanaście miesięcy kuracji, pacjentce co kilka dni pobierana jest krew, w celu oznaczenia poziomu hormonów płciowych. Oprócz tego regularnie wykonuje się także badanie USG jajników, które pozwala kontrolować dojrzewanie pęcherzyków Graafa. W trakcie takiego leczenia partner musi być gotowy do podjęcia próby zapłodnienia lub oddania nasienia w celu przeprowadzenia zabiegu inseminacji w terminie wskazanym przez lekarza.

Jaka jest skuteczność leczenia hormonalnego niepłodności?

Skuteczność leczenia hormonalnego niepłodności zależy tak naprawdę od tego, jakie są dokładnie przyczyny niepłodności u pacjentów. W przypadku leczenia polegającemu na stymulacji owulacji skuteczność tej metody dochodzi nawet do 95%. Trzeba jednak wiedzieć, ze nie zawsze wiążę się to z zajściem w ciążę. Co bardzo ważne w przypadku prowadzenia u pacjentów terapii hormonalnej, częstym skutkiem takiego leczenia jest ciąża mnoga.