Leasing – w porównaniu do kredytu samochodowego – jest dużo bardziej elastyczny. Nie chodzi wyłącznie o kwestie warunków finansowania, ale także o możliwości w momencie wygasania umowy. Sprawdź, z czym związany jest zbliżający się koniec okresu finansowania.
Z leasingiem jest zupełnie inaczej niż w przypadku kredytu, co wynika ze specyfiki obu produktów finansowych. Istotą jest bowiem użytkowanie samochodu – auto pozostaje własnością firmy leasingowej. O ile więc w przypadku zakończenia umowy kredytowej auto przechodzi na własność kredytobiorcy, tak przy leasingu dostępne są różne możliwości.
Koniec umowy leasingu – dostępne warianty
Umowa leasingowa może zakończyć się w jeden z następujących wariantów.
- Wykup samochodu
To wariant najczęściej wybierany przez osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą. Wykup oznacza przeniesienie praw własności na przedsiębiorstwo, dzięki czemu firma może korzystać z pojazdu na wyłączność.
Wysokość wykupu ustalana jest już w momencie podpisywania umowy – stanowi procentową część wartości samochodu. Kwota jest proporcjonalna do miesięcznej raty oraz opłaty wstępnej.
- Zwrot pojazdu
W przypadku operacyjnego leasingu dla firm – najczęściej wybieranego przez leasingobiorców, istnieje możliwość zwrotu użytkowanego samochodu. O zwrocie pojazdu nie trzeba informować w momencie podpisywania umowy. Pod koniec okresu jej obowiązywania firma leasingowa wysyła pismo z pytaniem o wykup lub zwrot. Wtedy wystarczy tylko odesłać podpisane oświadczenie, aby można było oddać auto.
Warto pamiętać, że zwracany samochód musi spełniać wytyczne leasingodawcy. Przede wszystkim nie może być uszkodzony i musi mieć wszystkie fabryczne elementy.
A może leasing z wymianą pojazdu na nowy?
Co, jeśli przedsiębiorca nie chce korzystać już z leasingowanego samochodu, ale jednocześnie nie chce pozbawiać się pojazdu? Istnieje trzecia opcja – leasing dla firm oparty na wysokiej wartości rezydualnej. Jego istotą jest możliwość wymiany auta na nowe bez konieczności angażowania jakichkolwiek środków firmowych.
Przykładem tego rodzaju produktu finansowego jest Leasing SMARTPLAN na nowe pojazdy dostępny w ofercie Toyota Leasing. Jego istotą jest możliwość użytkowania samochodu przez 3-4 lata, a następnie jego wymiana na nowy – również w umowie leasingowej.
Czy takie rozwiązanie jest korzystne? Taka forma finansowania oznacza:
- miesięczne raty niższe nawet o 60% w porównaniu do standardowej oferty,
- możliwość użytkowania samochodów będących na gwarancji producenta,
- brak konieczność angażowania środków niezbędnych do podpisania kolejnej umowy leasingowej,
- stałe i przewidywalne koszty finansowania.
Znasz już możliwe warianty związane z zakończeniem umowy leasingowej. Porównaj dostępne rozwiązania i wybierz to najbardziej wpisujące się w oczekiwania Twojej firmy.