Co wziąć pod uwagę przy zakupie auta używanego?

Zakup samochodu używanego wiąże się ze sporą odpowiedzialnością. Podjęcie decyzji zakupowej powinno być poparte szczegółową analizą i konkretnymi faktami, które mówią o wszystkich „za i przeciw” danego samochodu. Zapoznaj się z listą rzeczy, które powinieneś wziąć pod uwagę przy zakupie auta używanego.

Stan samochodu

Przy zakupie samochodu używanego powinieneś zwrócić uwagę na przebieg i wiek samochodu. Realne wartości wyżej opisanych czynników pozwalają mniej więcej oszacować, ile czasu dany samochód będzie mógł nam posłużyć. Rzecz jasna, wiek i przebieg nie powinny być wyłącznym wyznacznikiem – kilkunastoletnie samochody z wielotysięcznym przebiegiem też mogą posłużyć jeszcze przez wiele lat od zakupu! 

Przy zakupie warto jest skorzystać z oferty dilera, który oferuje samochody pozostawione na przykład w rozliczeniu. Takie samochody najczęściej pochodzą z polskich salonów, mają udokumentowany przebieg i są przygotowane do dalszego użytkowania. Warto jest zdecydować się na taki wariant, zamiast kupować auto, z którym nie wszystko jest do końca jasne.

Rodzaj samochodu

Zakup samochodu powinien zostać dokonany przede wszystkim głową, a nie sercem. DeLorean DMC-12 z „Powrotu do przyszłości” to marzenie dzieciństwa wielu chłopców, ale w momencie, gdy potrzebujemy rodzinnego samochodu, zakup ten lepiej jest odłożyć na czas późniejszy! 

Zakup samochodu jest prosty, gdy mamy określony konkretny cel. Jeśli wiesz, jaki model, marka i wersja cię interesuje, pozostaje ci jedynie obserwować ogłoszenia i pozostawać w kontakcie z lokalnymi komisami samochodowymi. Jeśli nie jesteś przekonany, pozwól doradcy z danego salonu czy komisu nakierować cię na pewne propozycje.

Cena

Cena to jeden z najważniejszych, a w wielu przypadkach – najważniejszy wyznacznik przy zakupie samochodu. Warto jest porównać oferty różnych komisów i dilerów, a także dowiedzieć się, dlaczego podobne samochody mają u nich różne ceny. Pamiętaj, że niższa cena nie musi oznaczać gorszego stanu technicznego!

Zdecyduj się na samochód w takim budżecie, z którym będziesz czuć się komfortowo. Decydując się na zakup samochodu warto jest poświęcić część budżetu jako rezerwę na naprawy, aby początkowe zakupy (na przykład opony, dodatkowe akcesoria czy części) nie zaskoczyły cię. 

Wsparcie po zakupie

Dowiedz się więcej na temat usług oferowanych przez dany komis czy dilera w ramach wsparcia po zakupie.  Warto jest dopłacić za dodatkową, przedłużoną gwarancję, by czuć się pewniej bezpośrednio po dokonaniu zakupu danego samochodu.

Jeśli szukasz używanego auta, sprawdź salon https://www.auto-mobil.pl/samochody-uzywane,4,pl.html