Co wpływa na kursy kryptowalut?

kryptowaluty

Kursy kryptowalut zmieniają się szybciej niż kursy tradycyjnych jednostek pieniężnych – dlatego ich wycenę z reguły podaje się na konkretny dzień. Często są, tak jak „zwykłe” waluty, zestawiane z dolarem; bywa też tak, ich wartość porównywana jest między konkretnymi kryptowalutami. Jakie czynniki wpływają na kursy kryptowalut? Co decyduje o ich wartości?

Popyt i podaż

Zasada popytu i podaży wpływa zarówno na kurs walut tradycyjnych, jak i cyfrowych. Proste: im większy popyt i mniejsza podaż, tym cena waluty wyższa – i odwrotnie. Jeśli podaż jest duża, a popyt stosunkowo mały, wartość coina będzie się zmniejszać.

Co ciekawe, w przeciwieństwie do walut tradycyjnych, podaż walut wirtualnych jest ograniczona, a dodatkowo z czasem stopniowo zwalnia. Dlatego prawdopodobne jest, że zapotrzebowanie na dane coiny przewyższy ich dostępną ilość. Naturalnie popyt na kryptowaluty jest zróżnicowany: na niego zaś wpływają inne czynniki. Zwiększyć popyt na cyfrową walutę może zwiększyć np. jej duża ekspozycja w mediach.

Media a notowania kryptowalut

O ile media nie wpływają na kurs euro czy dolara, o tyle inaczej wygląda ich wpływ na wartość kryptowalut. To przede wszystkim one mogą zaszkodzić lub pomóc danej walucie cyfrowej. Media to swojego rodzaju „kołowrotek” napędzający nastroje inwestorów.

– Od tego, jaką „markę” wyrobią media konkretnej kryptowalucie, w dużej mierze decyduje o tym, jak duży będzie na nią popyt. – wyjaśnia przedstawiciel kantoru wymiany walut CENT – Dobre informacje zwiększają go, złe zaś sprawiają, że popyt się zmniejsza. Inwestorzy rezygnują z zakupu takiej kryptowaluty, a jej wartość nagle spada. Jednak to nie jedyna rola, jaką odgrywają media: mogą też, zamiast podawać jedynie sugestywne informacje, po prostu edukować w zakresie rynku kryptowalutowego dostarczając rzetelną wiedzę na jego temat.

Sytuacja gospodarcza

Sytuacja gospodarcza w poszczególnych krajach także nie pozostaje bez znaczenia dla wartości kryptowalut. Jeśli tradycyjny system finansowy nie miewa się najlepiej, inwestorzy interesują się innymi sposobami gromadzenia i pomnażania kapitału. Może się wówczas okazać, że zakup nie ulegających inflacji kryptowalut jest bezpieczniejszą formą zabezpieczenia środków. Kryzysy gospodarcze mają więc bezpośredni związek z wartością walut cyfrowych.

Wielu osobom może wydać się zaskakujące to, że na ceny kryptowalut wpływa także… koszt ich wydobycia. Górnicy kryptowalutowi wydobywają cyfrowe waluty wykorzystując specjalne urządzenia: tzw. koparki kryptowalutowe. Wraz z upływem czasu i rozwojem rynku kryptowalutowego proces ten stał się trudniejszy – a jeśli koszt wydobycia wirtualnych walut wzrasta, rośnie także ich cena.