Co warto wiedzieć o lokatach terminowych?

co-warto-wiedziec-o-lokatach-terminowych

Lokata terminowa to jeden z popularniejszych produktów oferowanych przez każdy bank. Przed decyzją o jej założeniu warto zastanowić się, na co zwrócić uwagę przy wyborze najlepszej oferty. W końcu sprawa dotyczy kwestii finansowych, a w tej sytuacji należy podejść do tematu metodycznie i z rozsądkiem. Czym zatem są lokaty terminowe?

Czym są lokaty terminowe?

Lokata terminowa to produkt pozwalający na czasowe deponowanie pieniędzy na określony czas. Środki te są powiększone o odsetki, a po zakończeniu lokaty wypłaca się je wraz ze zdeponowaną kwotą właścicielowi. Dzięki temu można zyskać dodatkową sumę, która zależna jest przede wszystkim od oprocentowania, wysokości kwoty, jaka została przeznaczona na lokatę oraz czasu trwania lokaty. Zgodnie z obowiązującym prawem z takiej lokaty mogą skorzystać osoby pełnoletnie posiadające pełną zdolność do czynności prawnych. Obecnie wyróżnia się następujące typy lokat terminowych:

  • lokaty krótkoterminowe – pieniądze są zdeponowane w banku maksymalnie od sześciu do jedenastu miesięcy,
  • lokaty kwartalne – maksymalnie trzy do pięciu miesięcy,
  • lokaty średnioterminowe – pieniądze deponuje się maksymalnie na dwanaście miesięcy,
  • lokaty długoterminowe – w tym wypadku lokata może trwać nawet kilka lat.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze lokaty terminowej?

Produktów tego typu jest na rynku bardzo dużo, dlatego przed podjęciem decyzji trzeba sprawdzić, czym wyróżniają się poszczególne lokaty. Eksperci z Poznańskiego Banku Spółdzielczego podpowiadają, na jakie czynniki należy zwrócić szczególną uwagę:

Jedną z ważniejszych rzeczy, jaka wpływa na wysokość otrzymanych pieniędzy po zakończeniu lokaty, jest jej oprocentowanie. Pamiętajmy przy tym, że stopy procentowe podane w opisie konkretnego produktu podane są w ujęciu rocznym. Nazywa się to nominalnym oprocentowaniem lokaty. Istotne jest także, że oprocentowanie nominalne nigdy nie uwzględnia inflacji oraz podatku Belki wynoszącego 19%.

Lokaty ze stałym i zmiennym oprocentowaniem

Lokaty dzielą się również na te ze stałym lub zmiennym oprocentowaniem. W przypadku pierwszego produktu stopy procentowe są cały czas takie same. Bank nie podwyższa ich i nie obniża przez cały czas deponowania pieniędzy. W przypadku zmiennej lokaty trudniej jest określić ostateczny zysk, ponieważ bank może zarówno podwyższyć oprocentowanie, jak i je obniżyć. Wszystko zależy od ogólnej sytuacji gospodarczej, co oczywiście jest dość trudne do przewidzenia.

Dostępne są także lokaty odnawialne i nieodnawialne. Przy pierwszym wariancie umowa zostaje automatycznie przedłużona po wygaśnięciu poprzedniej, chyba że klient zdecyduje się wyjąć pieniądze. Lokata nieodnawialna to taka, która kończy się wraz z upływem określonego w umowie terminu. Każdy klient powinien pamiętać, że wszystkie zasady dotyczące prowadzenia lokat są zawarte w umowie. Dlatego niezwykle ważną rolę odgrywa zapoznanie się z jej treścią. Nieznajomość prawa szkodzi i właśnie ta zasada obowiązuje w przypadku wszystkich produktów bankowych.