Co warto wiedzieć na temat odzieży roboczej?

Aktualnie coraz częściej jest kupowana różnego rodzaju odzież BHP. W jakich sytuacjach szefowie powinni dostarczyć swoim pracownikom elementy garderoby tego typu? Czym różnią się ubrania robocze od ochronnych? Tego wszystkiego można dowiedzieć się z poniższego artykułu.

Okazuje się, że w pewnych sytuacjach szefowie po prostu nie mają wyboru. Wobec powyższego muszą dostarczyć odpowiednie ubrania robocze swoim pracownikom Dlaczego? Wszystko ze względu na artykuł 237 Kodeksu Pracy. W związku z tym paragrafem pracodawca jest zobowiązany do nieodpłatnego dostarczenia pracownikom odzieży oraz obuwia roboczego. Szczególnie chodzi o sytuacje, kiedy ich własne elementy garderoby mogą ulec zniszczeniu albo sporemu zabrudzeniu. Poza tym oczywiście sprawa dotyczy kwestii technologicznych, sanitarnych oraz związanych z bezpieczeństwem i higieną pracy – na konkretnym stanowisku w danym przedsiębiorstwie.

Warto zauważyć, że pracodawca nie tylko musi zatroszczyć się o odpowiednią odzież BHP. Poza tym na jego barkach spoczywają kwestie związane na przykład z praniem, naprawą lub odkażaniem itp. W świetle prawa takie ubrania robocze są bowiem jego własnością. To właśnie do obowiązków tego podmiotu należy zatem to, aby elementy garderoby tego typu nie straciły odpowiednich właściwości nie tylko użytkowych, ale także przede wszystkim ochronnych. Warto zatem o tym pamiętać.

Dużo osób błędnie uważa, że ubrania robocze i ochronne to w sumie dokładnie to samo. Występują jednak tutaj pewne różnice. Jakie? Warto zauważyć, że odzież robocza ma na celu nie tylko ochronę zdrowia pracownika, ale także jednocześnie efektywne zabezpieczenie przed zniszczeniem jego własnych elementów garderoby. Tutaj wyróżniamy takie akcesoria, jak choćby bluzy robocze, koszule, ogrodniczki czy spodnie (do pasa). Tymczasem odzież ochronna ma na celu zabezpieczenie przed różnymi zagrożeniami, które występują na konkretnym stanowisku pracy. Chodzi o aspekty biologiczne, chemiczne, mechaniczne itp. W tym gronie są zaś na przykład okulary, maski przeciwpyłowe, hełmy lub rękawice.

Pirat – polski producent odzieży roboczej.