Co to jest konsumpcja sumy ubezpieczenia w AC?

konsumpcja sumy ubezpieczenia
konsumpcja sumy ubezpieczenia

Czy warto wykupić zniesienie konsumpcji sumy ubezpieczenia? Ile to kosztuje? Jakie są alternatywy?

Suma ubezpieczenia to kwota z góry określona w momencie zawierania umowy ubezpieczenia. W standardzie zmniejsza się ona w ciągu roku, chyba, że wykupimy tzw. stałą sumę ubezpieczenia, o tym rozwiązaniu innym razem.

Szkody zmniejszają sumę ubezpieczenia

Każda szkoda ma określoną wartość, a wypłata odszkodowania skutkuje zmniejszeniem sumy ubezpieczenia o tą właśnie wartość, co nazywamy konsumpcją sumy ubezpieczenia. Jeżeli przytrafi się nam szkoda warta 50% sumy ubezpieczenia, to ochrona sumy ubezpieczenia wydaje się być świetnym rozwiązaniem bo kosztuje zdecydowanie mniej. Jeżeli szkód będzie kilka, to również oszczędzamy.

Ile to kosztuje? Jaki są alternatywy?

W praktyce zniesienie konsumpcji sumy ubezpieczenia, czyli utrzymanie tej samej wartości po szkodzie kosztuje od 10 do 20% składki. Czyli jeżeli trafi się nam bardzo drobna szkoda, to lepszą alternatywą byłoby tzw. doubezpieczenie. Jest to rozwiązanie, które pozwala po szkodzie podnieść ponownie sumę ubezpieczenia. Składka za doubezpieczenie obliczana jest tak jak w przypadku sumy wyjściowej, czyli za doubezpieczenie o 30% sumy ubezpieczenia zapłacimy około 30% składki.

Podsumowując nie ma rozwiązania idealnego, ale dla kogoś kto rzadko korzysta z odszkodowań statystycznie tańsze okazać się może doubezpieczenie po szkodzie. Moja rada jest jedna, jeżeli nie wykupicie zniesienia konsumpcji sumy ubezpieczenia, a szkoda się wydarzy, koniecznie wykonajcie doubezpieczenie. Jeżeli tego nie zrobicie, a zaistnieje szkoda całkowita na refleksję będzie za późno, a do portfela wpłynie zdecydowanie mniej niż byście się spodziewali.

Photo credit: free pictures of money via Foter.com / CC BY