Co powinieneś wiedzieć o programach lojalnościowych?

Programy lojalnościowe są obecnie codziennością – spotykamy się z nimi zarówno przy zakupach w sklepach stacjonarnych, jak również w tych internetowych. Dlaczego są tak chętnie wybierane przez firmy i co możemy dzięki nim zyskać?

„Czy ma Pani kartę stałego klienta?” – to pytanie słyszymy obecnie bardzo często podczas robienia zakupów. Karty stałego klienta, które mają również swoje nazwy zależnie od wydawcy, są obecnie tak popularne, ponieważ niosą ze sobą szereg korzyści zarówno dla wydawców, czyli firm, jak i dla odbiorców, czyli konsumentów.

Z różnych typów kart stałego klienta korzystamy w ramach programów lojalnościowych, czyli specjalnych działań marketingowych, które skoncentrowane są na wsparciu sprzedaży i budowaniu pozytywnych relacji z wybranymi klientami, którzy takie karty posiadają. Zwykle kartę można otrzymać już przy pierwszych zakupach, ale czasami są one dostępne tylko dla wybranych klientów.

Warto też zaznaczyć, że jako karta stałego klienta może służyć też zwykła karta płatnicza – tak działa system Zencard, który cieszy się teraz także rosnącym powodzeniem.

Programy lojalnościowe działają najczęściej na zasadzie premiowania zakupów specjalnymi punktami, które są proporcjonalne do wydanej kwoty. Zatem im więcej pieniędzy wydamy, tym więcej punktów zdobędziemy. Zgromadzone punkty mogą być potem wydane na różne bonusy, na przykład na nagrody, darmową wysyłkę, uczestnictwo w imprezach w zależności od programu.

Dla firm programy lojalnościowe to nie tylko szansa na zdobycie nowych i utrzymanie stałych klientów, ale też na pozyskanie wartościowych informacji na ich temat. Nowoczesne programy, na przykład wspierane przez Zencard, pozwalają na poznanie zachowań zakupowych klientów, a tym samym dają firmie informacje o tym, co lubią najbardziej. To pozwala jej na dopasowanie oferty do ich oczekiwań.

Zatem programy lojalnościowe to korzystny wybór – zarówno dla samej firmy, która prowadzi sprzedaż, jak i dla klienta, który dzięki niemu może uzyskać dodatkowe bonusy.